Weź udział w konkursie i poznaj swoją historię

Źródło: czestochowa.ap.gov.pl

„Moje rodzinne drzewo genealogiczne” to konkurs plastyczny organizowany przez Archiwum Państwowe w Częstochowie. To już kolejna odsłona akcji skierowanej do uczniów szkół podstawowych.

Zadaniem dla chcących wziąć udział w konkursie jest wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny dowolną techniką plastyczną. Ma to zachęcić młodych ludzi do poznawania historii swojej własnej rodziny oraz pokazanie przez pryzmat losów rodzinnych historii Częstochowy i regionu.

– Częstochowskie Towarzystwo Genealogiczne jest bardzo prężne. Mamy nawet stowarzyszenie, które świetnie funkcjonuje. W poprzedniej edycji napłynęło kilkadziesiąt prac, więc biorąc pod uwagę trudność oraz formę, uważam, że jest to bardzo dobry wynik i nie ukrywam, że liczymy na podobny w tym roku. Archiwum zbiera prace do 15 października. Mogą być one dostarczone drogą pocztową lub osobiście. Pod koniec października będziemy chcieli zorganizować uroczyste wręczenie nagród, o ile sytuacja pandemiczna nam na to pozwoli – mówiła Ewa Dubaj z Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Prace biorące udział w konkursie będą oceniane na podstawie czterech spełnianych kryteriów.

– Jest to ilość zawartych informacji, nazwiska, daty urodzeń, małżeństw, osób znajdujących się w tym drzewie oraz ilość zawartych pokoleń. Założyliśmy, aby w pracach występowały cztery pokolenia. Jeśli uda się autorowi “dotrzeć” dalej, będzie to na plus. Drugim założeniem jest prawidłowe określenie stopnia pokrewieństwa osób występujących w tym drzewie. Dalej jest przejrzyste prezentowanie treści oraz forma, na której zostanie to zaprezentowane. Forma może być absolutnie dowolna – zaznaczyła Ewa Dubaj.

Archiwum Państwowe w Częstochowie będące organizatorem konkursu przewidziało dla autorów najciekawszych drzew genealogicznych bardzo atrakcyjne nagrody. Na stronie internetowej instytucji znajduje się karta zgłoszeniowa, którą należy dołączyć do pracy biorącej udział w konkursie.

BNO