Wieczór wspomnień o kpt. Stanisławie Sojczyńskim, ps. „Warszyc”

Sojczynski2

8 czerwca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zorganizowany został wieczór poświęcony wspomnieniu dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, kpt. Stanisława Sojczyńskiego. Spotkanie poprowadził historyk Sławomir Maślikowski, a ważną częścią wieczoru był pokaz dwóch filmów o Sojczyńskim, z czego jeden zrobiony przez obecną na sali grupę młodych twórców.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu, który poprowadził Sławomir Maślikowski. Zwracał on uwagę na rangę postaci, jaką był „Warszyc”, podkreślając wagę podobnych wspomnieniowych spotkań. Ważne jest przypominane historii takiej, jaką była, bez politycznych i propagandowych zakłamań.

– Zawsze uważałem, że poświęcamy zbyt mało czasu takim ludziom jak kpt. Stanisław Sojczyński. Oczywiście jestem historykiem, więc staram się przekazywać szerszemu gronu informacje o tamtym czasie właśnie w formie takich wykładów. Ta dzisiejsza data też ma bardzo duże znaczenie, bo to w czerwcu doszło do aresztowania „Warszyca” i to właśnie tu w Częstochowie – mówi historyk Sławomir Maślikowski.

Obecna podczas wieczoru grupa młodzieży, która pod przewodnictwem swojej nauczycielki zrobiła film o „Warszycu”, opowiadała o spotkaniu z rodziną Sojczyńskich. Dzięki tym kontaktom młodzi twórcy mieli taki dostęp do informacji o dowódcy, jakiego nie można znaleźć w książkach. Być może powstanie kolejna część fimu – już we współpracy ze Sławomirem Maślikowskim.

KKo

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content