Wiemy, ile w Częstochowie złożono wniosków o węgiel z „gminnej dystrybucji”

Urząd Miasta wytypował już składy węgla, które mogą w imieniu samorządu dystrybuować mieszkańcom węgiel po preferencyjnych cenach. Zgłoszono łącznie 6 podmiotów. Reszta zależy od tego, czy firmy zdołają porozumieć się z kompaniami węglowymi. Sprawdziliśmy ilu mieszkańców Częstochowy zainteresowanych jest kupnem węgla w ramach gminnej dystrybucji.

O tym, że zainteresowanie węglem jest w Częstochowie bardzo duże świadczą ustalenia częstochowskich śledczych z policyjnego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Zatrzymali oni bowiem człowieka, który wyłudzał pieniądze, sprzedając fikcyjny ekogroszek. Szczegóły sprawy zna podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej Policji:

Mężczyzna oszukał 17 osób na kwotę ponad 60 tys. zł. za pośrednictwem portalu aukcyjnego. 9 klientów kupiło karty graficzne, a 8 ekogroszek, jednak zakupionych produktów nigdy nie otrzymali. Z ustaleń policjantów wynika, że dotąd do sądów trafiło 20 aktów oskarżenia przeciwko 25-latkowi. Już w lipcu br. policjanci z Częstochowy wpadli na trop 25-letniego oszusta. Usłyszał wtedy zarzuty oszustwa 3 osób przy sprzedaży kart graficznych. Jednak mimo to kontynuował swój przestępczy proceder, dodając do ofert sprzedaży ekogroszek. W ubiegłym tygodniu sąd, na wniosek prokuratora, zdecydował, że młody oszust kolejne 3 miesiące spędzi teraz w areszcie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja apeluje o ostrożność w w kupowaniu przez internet, bo jak widać, oszuści próbują się wzbogacić również kosztem osób, dramatycznie chcących zaopatrzyć się w węgiel na zimę. A osób takich jest bardzo dużo. Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj relacjonuje, że liczba wniosków o zakup węgla w ramach gminnej dystrybucji może osiągnąć niebawem pułap 500 zgłoszeń. Jak jednak wyjaśnia, złożenie wniosku i zakwalifikowanie się do programu to dopiero połowa sukcesu:

Tych wniosków o zaświadczenie do tej pory wpłynęło około 460. […] Natomiast samo zaświadczenie tego węgla nam nie da – ten węgiel musi najpierw trafić do firm, które będą go sprzedawać mieszkańcom Częstochowy.

Jak można się było spodziewać, proces biurokratyczny podczas przygotowania gminnej dystrybucji węgla jest złożony. Miasto najpierw musiało wytypować składy węgla, następnie przedstawić je dostawcy surowca. Następnie muszą zostać podpisane stosowne umowy, a jeśli w kopalniach nie będzie dość węgla, to nie będzie też dostaw:

Sprzedażą węgla po cenie preferencyjnej zajmą się firmy z branży węglowej, które będą podpisywać umowę z jedną ze spółek państwowych, wskazanych w ministerialnym rozporządzeniu. […] Wszystko teraz zależy od tego w jakim terminie uda się tym spółkom państwowym podpisać umowy z tymi firmami branży węglowej, które będą działać na rzecz mieszkańców Częstochowy i sprzedawać węgiel po wyznaczonej ustawą cenie; no i kiedy węgiel w stosownej ilości będzie dostępny na składach w tych państwowych spółkach.

W ramach gminnej dystrybucji będzie można kupić 1,5 tony węgla do końca roku i po nowym roku kolejne 1,5 tony. Żeby wziąć udział w programie wymagane są jednak rozmaite zaświadczenia m.in. o emisyjności budynków czy źródle ciepła. Natomiast za to czy kupiony tą drogą węgiel zostanie do nas dostarczony, odpowiadać będzie nie samorząd, a państwowa spółka wydobywcza, która będzie dostarczycielem surowca.

Skip to content