Wietrznie i deszczowo – niekorzystne prognozy dla Częstochowie

Złe wiadomości dla częstochowian spędzających wakacje na Śląsku. W tym tygodniu nastąpi załamanie pogody, a letnia aura może ustąpić silnemu wiatrowi, opadom deszczu czy niskiej temperaturze. Wilgotny i nieco jesienny klimat może za to spodobać się melancholikom i sympatykom ulew.

Synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik, prezentuje szczegółową prognozę pogody na najbliższy tydzień dla regionu częstochowskiego: nadchodzący tydzień to nadal typowe polskie lato ze zmienna pogodą. Nieco chłodniejsze i deszczowe dni będą się przeplatały z gorącymi i burzowymi. W pierwszej połowie tygodnia, chłodniejsza polarna morska masa powietrza, da nam wytchnienie od upałów, będzie też nieco więcej chmur i przelotnego deszczu. Druga połowa tygodnia to ponownie gorące, zwrotnikowe powietrze, zwłaszcza na południu kraju i lokalnie silniejsze burze. W tygodniu czeka nas przelotny deszcz i burze. Będzie też nieco chłodniej, temperatura w dzień wyniesie od 20°C do 23°C, Wiatr przeważnie będzie słaby., jedynie nad morzem okresami porywisty, zachodni. Na ogół będzie pochmurno, choć dłuższe przebłyski słońca też się pojawią. Miejscami wystąpią opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne, z intensywnym deszczem, silnymi porywami wiatru i opadami gradu.

Wysoka wilgotność powietrza oraz relatywnie szybkie wymiany ciepłych i zimnych frontów atmosferycznych nie są dobrym połączeniem, ponieważ w takich warunkach powstają silne, gwałtowne burze lub wichury. Naukowiec zapytany czy w tym tygodniu również powinniśmy przygotować się na niespokojną pogodę odpowiada, że takich niebezpiecznych zjawisk będzie z roku na rok coraz więcej. Będą również coraz ostrzejsze i bardziej niebezpieczne.

Nie należy dać się zwieść termometrom, które mogą pokazywać nawet do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Porywczy wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna przez nasze organizmy będzie nawet o kilkanaście stopni niższa.

Skip to content