Wydział Ruchu Drogowego wspólnie z Wydziałem Prewencji oraz Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie 12 października rozpoczął Kampanię Białych Serc. W czwartek 17 listopada w Auli Komendy Miejskiej Policji odbyło się podsumowanie akcji.

Jak przebiegała kampania wyjaśnia Ewa Teperska, wicedyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie:

– Była realizowana na wielu frontach, w bardzo różnych obszarach i podejmowała wiele różnych zagadnień. Od uroczystego otwarcia kampanii 12 października zrealizowaliśmy bardzo dużo działań o charakterze profilaktycznym. W tym roku kładliśmy nacisk na wyjście z uzależnienia od telefonu. Nasi uczniowie zrealizowali m.in.: „Bieg białych serduszek”, „Debatę młodych o młodych” czy „Pamiętamy i pomagamy” i tutaj skupialiśmy się na grobach pochowanych bezimiennie, głównie żołnierzy na cmentarzu.

Uczniowie wraz z policją stworzyli spot, który podejmował tematykę przechodzenia przez przejście dla pieszych w trakcie używania telefonu komórkowego. O ważnych celach kampanii mówi podkom. Grzegorz Wilczyński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie:

– Jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, ale ogólnie do wszystkich, którzy korzystają z tych urządzeń w sposób zakłócający ich percepcje czynników zewnętrznych. Ważne jest żeby mieć we wszystkim umiar. Samo wchodzenie na przejście dla pieszych z takim urządzeniem może powodować bardzo niebezpieczne sytuację. Trzeba pamiętać, że kierowca musi mieć czas na reakcję, aby zdążyć wyhamować przed takim uczestnikiem ruchu drogowego.

– Tego typu działania będą miały wpływ na przyszłość uczniów – mówi Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji:

– Pod warunkiem jednym. Myślę, że współpracujemy jako Wydział Edukacji z Wydziałem Zdrowia, Komendą Miejską Policji oraz częstochowskimi szkołami. Musi być w nas konsekwencja, aby stale przypominać i budować świadomość zarówno u dzieci, jak i u ich rodzicach. Spotykamy różne sytuacje, czasami jest problem z rodzicem w czasie lekcji i rodzic robi z tego wielki problem. Tak, przeżyje dziecko, poszło do szkoły, trafiło i zostanie odebrane. Czasami rodzice sami uzależniają siebie od kontaktu z dzieckiem i jeśli wszyscy będziemy o tym mówili, to myślę, że akcje takie jak ta będą pozytywne.

Celem inicjatywy jest podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, promowanie prawidłowych zachowań i postaw, walka z uzależnieniami i przemocą oraz pielęgnowanie pamięci o ofiarach nałogów.

Podsumowanie Kampanii Białych Serc

Skip to content