Fot. Radio Fiat

„Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem”. Władysław Biegański zapisał się na kartach historii medycyny jako jeden z najwybitniejszych medyków XX wieku. Nazywany był człowiekiem tytanicznej pracy. Naukowcem, którego odkrycia wyprzedziły epokę. Prekursorem oraz twórcą podstaw neurologii, kardiologii, chirurgii i ortopedii. Polski Hipokrates zmarł 29 stycznia 1917 roku.

– Był człowiekiem wrażliwym szczególnie na ludzką nędzę, mówi dr Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy:

– Objęcie kierownictwa szpitala NMP zaproponowano mu od razu po przyjeździe do Częstochowy. W tamtych czasach był to jedyny szpital w naszym mieście, a Biegański zreformował go. Utworzył przy szpitalu naukowe koło lekarzy częstochowskich, późniejsze Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie. Prowadził też działania na innych polach m.in. był założycielem Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Wszyscy się dziwili, że potrafi znaleźć czas na wykonywanie tak dużej liczby obowiązków. Był też lekarzem fabrycznym, społecznikiem i pracował również naukowo.

Od 1883 roku Władysław Biegański mieszkał w Częstochowie. Ożenił się i zamieszkał w budynku przy dawnej ul. Teatralnej (obecnie jest to Aleja Wolności). Sprawił, że nasz miasto stało się istotnym ośrodkiem medycznym w Polsce. Zainicjował utworzenie Biblioteki Miejskiej. Domagał się popularyzacji higieny oraz budowy mieszkań i szpitali z dostępem do kanalizacji. Był wybitnym filozofem, etykiem i społecznikiem. Obecnie o Władysławie Biegańskim częstochowianom przypomina m.in. III Liceum Ogólnokształcące, plac pomiędzy II i III Aleją Najświętszej Maryi Panny, Biblioteka Publiczna i ławeczka. W 2017 roku powstał również film “Biegański – drogi ku szczęściu”, w którym główną rolę zagrał Mateusz Nienartowicz:

– Praca podczas kręcenia filmu była fantastyczną przygodą. Nie była to trudna, ale musiałem wykazać się grą gestów oraz mimiki. Mile wspominam np. przebieranie się w strój z epoki czy kręcenie scen w starej chacie, gdzie leczyłem chorego pacjenta. Dodatkowo mogłem też lepiej poznać Biegańskiego. Do tej pory wiedziałem tylko, że był lekarzem. Znałem najbardziej popularne miejsca z nim związane. Teraz trochę lepiej znam jego życiorys. Był niesamowitym człowiekiem i wielkim filozofem.

Władysław Biegański jest też autorem “Myśli i Aforyzmów o Etyce Lekarskiej”, które wręczane są lekarzom tuż po ukończeniu studiów. Polski Hipokrates zmarł 29 stycznia 1917 roku. Jego grób znajduje się na częstochowskim Cmentarzu “Kule”.

ABK

Skip to content