Włókno – drewno – nić” – to tytuł Wystawy Rękodzieła Artystycznego z terenu parafii św. Józefa Obl. NMP w Makowiskach (powiat pajęczański). Wystawa została zaprezentowana 10 czerwca w Domu Parafialnym. – Pomysł wziął się stąd, że nawiedzając domy naszych parafian  podczas kolędy można było zauważyć wiele ciekawych rzeczy, unikalnych i robionych własnoręcznie, o czym najczęściej nikt poza rodziną nie wiedział. Stąd właśnie inicjatywa aby pokazać to szerszej społeczności – mówi o inicjatywie  ks. Andrzej Chrzanowski – proboszcz parafii. Wystawa ma także zachęcić młodsze pokolenia do tego aby kontynuowały pasje swoich rodziców lub dziadków.

Współorganizatorem wystawy jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pajęcznie. Jedną z autorek prezentowanych prac jest Agata Mieszała, która swoje prace wzoruje na dekupażu. Autorka przybliżyła nam czym charakteryzuje się ta forma zdobnicza. Jest to  technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa)  – wyjaśnia autorka. 

Prezentowane prace wyróżniają się nie tylko swoją niepowtarzalnością. Autorzy przyznają, że spędzili nad nimi sporo czasu. Otwarciu wernisażu towarzyszyła część artystyczna z udziałem najmłodszych. Nie zabrakło też lokalnego ludowego humoru, którym podzieliła się Jadwiga Freus z Siemkowic, animatorka kultury, sama określająca się jako ludowa gawędziarka. W trakcie spotkania miało także miejsce uroczyste wręczenie dyplomów dla wykonawców rękodzieła. Wystawę będzie można oglądać przez 2 tygodnie.

Piotr Nicpoń

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content