Wojewódzki konkurs w Gaude Mater

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater zakończyły się eliminacje do III Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Pawła II. Do tegorocznej edycji przystąpiło blisko 220 uczestników, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu.

– Z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Bardzo cenne jest, że młodzi ludzie chcą czytać, uczyć się oraz pięknie interpretować te wiersze. Dzięki temu nauka Jana Pawła II nie pójdzie w zapomnienie i cały czas będzie autorytetem dla młodych pokoleń – opowiada Agnieszka Orman-Kazik, nauczyciel w zespole szkół technicznych.

Sam papież Polak uważał, że to właśnie młodzi są przyszłością każdego narodu. Jak podkreśla juror Agnieszka Grudzińska, mimo że poezja Jana Pawła II nie należy do najłatwiejszych to poziom recytatorski tegorocznej edycji jest naprawdę wysoki, niezależnie od kategorii wiekowych.

– Pierwszą kategorią wiekową są klasy od I do VI szkoły podstawowej. Druga: klasy VII-VIII szkoły podstawowej i ostatnie klasy gimnazjum. Trzecie kategoria wiekowa to wszystkie klasy szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej. Wnikliwie i pilnie przesłuchujemy się wszystkim recytacjom. Dzieci naprawdę pięknie je przygotowują – dodaje juror.

Dobre przygotowanie świadczy o podejściu młodych recytatorów do tematu eliminacji. O poziomie oraz samej organizacji konkursu

– Konkurs jest bardzo dobrze przygotowany. Jestem tutaj pierwszy raz i bardzo mi się podoba. Czekam, aż będzie moja kategoria wiekowa, by wreszcie móc powiedzieć wiersz. Z tego co wiem, zabronione jest czytanie z kartki, ale przy scenie są osoby, które pomogą nam w razie zapomnienia tekstu. Poziom jest wysoki, a konkurencja dobrze przygotowana – opowiada jedna z uczestniczek w najstarszej kategorii wiekowej.

Jest to piąta edycja tego konkursu, a zarazem trzecia o zasięgu wojewódzkim. Podsumowanie zakończone wręczeniem nagród odbędzie się 4 marca o godzinie 11:00 w Muzeum Monet i Medali przy ulicy Jagiellońskiej.

BNO