Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przyjazny dzieciom

„Szpital Przyjazny Dziecku” to temat konferencji naukowej w ramach uroczystości 30-lecia dwóch oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Mowa o Oddziale Neonatologicznym oraz Oddziale Położnictwa i Ginekologii z Pododdziałem Patologii Ciąży.

Inicjatywa szpitala przyjaznego dziecku powstała po to, aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie, a także zwrócić uwagę na jakość położnictwa i ginekologii. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad w tej dziedzinie zmieniło się bardzo dużo.

– Do jakości porodów przykładamy znacznie większą wagę, niż kiedyś. Jeszcze 30 lat temu porody rodzinne, jeśli w ogóle istniały, były czymś rzadkim. Współcześnie staje się to normą. Wiedza lekarzy w tym kierunku stale się zwiększa, jednak poza nią, potrzebna jest także infrastruktura, która w naszym szpitalu jest sukcesywnie modernizowana. Dysponujemy wyremontowanym Oddziałem Ginekologicznym i Położniczym. Obecnie szukamy pieniędzy na całkowitą przebudowę bloku porodowego i sali cięć – mówił Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Podczas konferencji przeprowadzono szereg wykładów o tematyce zawiązanej z porodem oraz pierwszymi chwilami życia dziecka zaraz po narodzeniu.

– Jest to poniekąd taka mikropediatria, ponieważ neonatolodzy zajmują się dziećmi urodzonymi ze szczególnym naciskiem na wcześniaków oraz na dzieci rodzące się z wrodzonymi wadami rozwojowymi lub chorobami wymagającymi specjalistycznego postępowania. Obecnie ratujemy dzieci, które dawniej nie miały żadnych szans przeżycia ze względu na niedojrzałość wielonarządową, w tym z poważnymi wadami rozwojowymi serca. Staramy się robić to w taki sposób, aby jakość życia tych dzieci była w przyszłości możliwie jak najwyższa – mówiła Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie ubiegał się o recertyfikację, czyli ponowne przyznanie tytułu „Szpital Przyjazny Dziecku”. Uroczystość była okazją do uczczenia procesu, jaki szpital przeszedł pozytywnie. Inicjatywę certyfikacji szpitali tym tytułem powołała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

– Światowa Organizacja Zdrowia ok. 30 lat temu ustanowiła ten tytuł. Jego realizacja polega na podejmowaniu 10 kroków udanego karmienia piersią. Jest to zbiór przepisów i zasad postępowania personelu oraz innych zespołów medycznych związanych z ginekologią i położnictwem wobec kobiet obejmujący staranne postępowanie podczas ciąży, porodu oraz po urodzeniu. Wszystko to zmierza do dobrego początku w karmieniu piersią, który swoją inicjację ma najczęściej właśnie w szpitalu – wyjaśniła pediatra Maria Wilińska, prezes Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

Wszystkie szpitale zainteresowane tym prestiżowym tytułem odnawiają go co pięć lat, gdyż na tyle jest on przyznawany. Konferencja naukowa została zorganizowana poniedziałek, 15 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

BNO

 

Skip to content