Wolontariat, czyli pomagać każdy może

Źródło fot. szlachetnapaczka.pl

Już niedługo, bo 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli święto osób i organizacji zajmujących się pomocą innym na całym świecie. Dzień ten jest okazją do pokazania światu, jak istotną rolę odgrywa praca na rzecz potrzebujących.

Liczy się pomoc na każdym szczeblu, zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym, a bycie wolontariuszem to praca, za którą nie powinniśmy oczekiwać żadnego wynagrodzenia.

– Wolontariusz ma za zadanie spotkać się z dzieckiem raz w tygodniu na godzinę, aby wesprzeć go w szkole lub emocjonalnie. To czas na kreatywne działania. Nie mamy za to żadnej zapłaty materialnej, ale dla nas najlepszą zapłatą jest uśmiech dziecka. Kładziemy nacisk, aby mieć chęć do niesienia pomocy i deklarację na długoterminową dyspozycyjność, ponieważ z jednym dzieckiem pracuje się przez kilka miesięcy – mówiła Agnieszka Gołaś, liderka Akademii Przyszłości, która pomaga najmłodszym.

Akademia Przyszłości jest programem o zasięgu ogólnopolskim, prowadzonym przez Stowarzyszenie Wiosna – to samo, które zainicjowało akcję Szlachetna Paczka. Organizacja zrzesza wielu wolontariuszy w całej Polsce, którzy pomagają rokrocznie.

– Co roku organizujemy spotkania mikołajkowe, gdzie dajemy dzieciom prezenty. Ostatnio straż pożarna zorganizowała dla najmłodszych pokaz. Taki czas spędzony wspólnie z innymi pozwala pokazać, że wszyscy jesteśmy jednym wielkim zespołem. W tym roku chcemy zabrać najmłodszych na finał Szlachetnej Paczki – dodała Agnieszka Gołaś.

Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki, czyli tzw. Weekend Cudów, przypada 12 i 13 grudnia. To wtedy darczyńcy dostarczają do magazynów paczki, które następnie są przekazywane rodzinom w potrzebie.

BNO