Współpraca polsko-ukraińska w SP nr 24

Do Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie przybyła delegacja samorządowców i nauczycieli z Berdyczowa na Ukrainie. Wizyta była związana z podjęciem w październiku ubiegłego roku międzynarodowej współpracy edukacyjnej.

Spotkanie stanowiło okazję do poznania zaprzyjaźnionej placówki i dało możliwość omówienia dalszych działań w ramach współpracy. Jedną z nich może być polsko-ukraińska wymiana młodzieży.

– Polski i Ukraiński rząd mają podpisaną wspólną umowę, w ramach której oba kraje przeznaczają pieniądze na wymianę uczniów i studentów. Nabór wniosków na ten cel jest otwarty do 28 lutego. Mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości napisać odpowiedni projekt i wziąć udział w tym przedsięwzięciu – mówiła Joanna Zasępa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24.

Zawiązywanie i pogłębianie sąsiedzkich relacji z Ukrainą jest bardzo istotne z punktu widzenia obecnej sytuacji przy wschodniej granicy. Zauważa to ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej oraz wieloletni katecheta w Szkole Podstawowej nr 24. Jak tłumaczył na podstawie swoich doświadczeń, Polaków i Ukraińców od dawna łączy bardzo wiele.

– Łączy nas kult Maryjny: Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Matki Boskiej Berdyczowskiej. Bardzo zależało mi, aby oprócz wymiaru patriotycznego, spotkanie miało też charakter religijny. Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy kochają Boga w drugim człowieku. Ubolewamy nad problemem, który ma miejsce na wschodniej granicy – tłumaczył ks. Stanisław Bukalski.

Delegacja ze wschodu liczyła 14 osób i była odpowiedzią na październikową wizytę samorządu oraz nauczycieli z Częstochowy na Ukrainie, podczas której podpisano umowę dotyczącą współpracy między kilkoma szkołami z Częstochowy i Berdyczowa. Nie obyło się także bez wizyty na Jasnej Górze.

 – Jestem w Częstochowie po raz pierwszy. Podróż była długa, a pierwsze, co było na naszej liście w Częstochowie, to Jasna Góra. Modliliśmy się podczas Apelu Jasnogórskiego. W planie naszej wizyty był również przyjazd do trzech placówek oświatowych oraz Urzędu Miasta – wyjaśniła Olga Krikowcowa, tłumaczka i jedna z przedstawicieli delegacji.

Podczas spotkania nie zabrakło również części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły pod czujnym okiem wychowawców. W polsko-ukraińską współpracę są zaangażowane też dwie inne częstochowskie placówki: Miejskie Przedszkole nr 37 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Dobry kontakt szkół jest istotny m.in. przez wzgląd na historię – w Berdyczowie mieszka dużo osób polskiego pochodzenia, których przodkowie pamiętali czasy, gdy miasto to leżało po polskiej stronie granicy.

BNO

 

Skip to content