Wspomnienia z pracy w służbie zdrowia już dostępne w druku

W zeszłym roku częstochowskie Muzeum Stomatologii zorganizowało konkurs, którego celem było wyłonienie najciekawszych wspomnień z pracy w służbie zdrowia. Prace konkursowe miały mieć formę opowiadania. Niedawno drukiem ukazała się książka „Moje wspomnienia z pracy w służbie zdrowia”, która zawiera najlepsze z nich.

Celem konkursu i wydanej dzięki niemu publikacji było utrwalenie wspomnień lekarzy i pielęgniarek, które w szczególnie ciekawy sposób ilustrują specyfikę pracy personelu medycznego. Dr Piotr Kuźnik, właściciel Muzeum Stomatologii podsumował przebieg konkursu oraz pokrótce nakreślił zakres tematyczny opowiadań, które znalazły się na kartach wydanej przez Muzeum książki:

Konkurs bardzo się udał. Odbywał się on pod honorowym patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dzięki czemu dotarliśmy do szerokiej rzeszy pracowników służby zdrowia. Wpłynęło ponad 40 prac. Z tego wybraliśmy do pierwszego tomu 24 opowiadania. Są one z różnych branż: jest tam stomatologia, anestezjologia, chirurgia – są to i humorystyczne i tragiczne opowiadania. Osoby, które już czytały tę książkę ze łzami w oczach wspominały niektóre z tych historii. Książka zawiera też wiele ilustracji z moich wystaw i zbiorów Muzeum Stomatologii. Bardzo serdecznie zapraszam do lektury.

Jak zapewnia dr Piotr Kuźnik, w przygotowaniu jest już druga edycja konkursu oraz wydanie kolejnych tomów wspomnień:

Już mamy w ¾ opracowany następny tom. Ogłosimy drugi konkurs, żeby wpłynęły nowe prace i chciałbym cyklicznie co 6-9 miesięcy wydawać kolejne tomy. Wejdzie to w stały kalendarz wydarzeń organizowanych przez Muzeum. Chcemy po prostu zachować wspomnienia i przekazywać je następnym pokoleniom.

Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona prawdopodobnie po wakacjach. Możemy się spodziewać kolejnej porcji medycznych wspomnień, które bawią, ale i wzruszają. Taka forma archiwizowania historii z pewnością przypadnie do gustu nie tylko medykom i historykom, ale przede wszystkim osobom, które lubią opowieści z życia wzięte.

Skip to content