Poniedziałek będzie dniem szczególnym dla Kościoła Katolickiego. 18 listopada obchodzone będzie bowiem wspomnienie liturgiczne błogosławionej Karoliny Kózkówny, która jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Jak powiedział asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Andrzej Witek, jest to szczególny dzień dla całej organizacji.

– Przed nami wyjątkowy dzień dla KSM-u – mówi ksiądz. – Wszyscy młodzi bowiem modlą się w tym dniu o to, by naśladować błogosławioną Karolinę i już w młodym wieku zdobywać wszystkie te cechy, które prowadzą do świętości, tak jak nasza patronka, która jest dla nas wzorem i która pokazuje nam, że można pięknie przeżyć swoje młode życie. Młodzi będą wówczas świętować w swoich oddziałach i parafiach – dodaje ks. Witek.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku i chociaż żyła tylko 17 lat, przysłużyła się w sposób szczególny Kościołowi Katolickiemu. Od najmłodszych lat katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec i zachęcała do życia według Bożych przykazań. W swojej parafii była członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Bestialsko zamordowana przez carskiego żołnierza, wyniesiona została do rangi męczennicy i beatyfikowana 10 czerwca 1987 roku.

MSI

Fot.: YouTube

Skip to content