Dzisiejszy piątek to dzień szczególny dla Kościoła Katolickiego. 22 listopada obchodzimy bowiem wspomnienie liturgiczne św. Cecylii, która jest patronką muzyków kościelnych.

O tym, jak Kościół obchodzi uroczystość, mówi o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Episkopacie Polski.

– W dniu dzisiejszym Kościół na całym świecie przeżywa wspomnienie św. Cecylii, w związku z czym w wielu parafiach i wielu społecznościach, w tym również zakonnych, odbywają się rekolekcje, dni skupienia, koncerty, sympozja i warsztaty liturgiczno-muzyczne – wyjaśnia paulin – w których uczestniczą muzycy kościelni, przeżywając swoje spotkanie z Bogiem. W dniu tym możemy również wesprzeć modlitwą tych, którzy posługują w kościele, a przy tym troszczą się o piękno muzyki liturgicznej.

W Częstochowie obchody wspomnienia liturgicznego św. Cecylii połączone są ze Świętem Muzyki, które dzisiaj zostanie zwieńczone m.in. Mszą św. w intencji muzyków kościelnych.

– Będziemy dzisiaj uczestniczyć w Eucharystii, której zresztą będę przewodniczył, a która zostanie odprawiona w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 18:30. Podczas liturgii śpiewał będzie Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Marcina Lauzera – jasnogórskiego organisty i dyrygenta. Oczywiście udział biorą też i będą się z nami łączyć muzycy kościelni, którzy zarówno wraz ze swoimi parafiami, jak i indywidualnie przybędą na tę celebrację – podsumowuje o. Kilnar.

Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Niestety, o świętej tak bardzo popularnej i czczonej w Kościele mamy bardzo mało informacji historycznych. Nie wiadomo nawet, kiedy żyła i kiedy poniosła śmierć męczeńską. Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.

MSI

Fot.: Wikipedia

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content