Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya – patrona proboszczów

Jan Maria Vianney, proboszcz małej parafii w Ars stał się symbolem odbudowy Kościoła i wiary w porewolucyjnej Francji.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku w małej wiosce niedaleko Lyonu, gdzie niedługo po wybuchu rewolucji francuskiej dochodziło do licznych prześladowań miejscowej ludności chrześcijańskiej. Z jakimi trudami musiał mierzyć się proboszcz z Ars? Przypomina o tym bp Andrzej Przybylski:

Jan Maria Vianney swoje powołanie odkrywał w bardzo trudnych czasach. Jako dziecko swoja pierwszą komunie świętą przyjmował w zwykłej stodole z rąk księdza, który musiał się ukrywać i sprawować eucharystie w ukrytych miejscach.

Jak wspomina ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej, Jan Maria Vianney swoją postawą i modlitwą zdołał nawrócić i przemienić duchowo całą swoją parafię. Opustoszały kościół wypełnił się wiernymi:

Jan Maria Vianney jest przykładem dla wszystkich kapłanów, szczególnie tych, którzy są odpowiedzialni za swoich parafian. Dla wszystkich jest niedoścignionym wzorem i przykładem tego jak być pasterzem i jak prowadzić swoje owce.

„Wolność, Równość i Braterstwo albo Śmierć”- to hasło rewolucji francuskiej, która dla Kościoła okazała się mieć fatalne skutki. Jan Maria Vianney zaczął odbudowywać to, co zniszczyli rewolucjoniści. Do dziś jego przykład podziwiany jest na całym świecie:

Inspiracje od Jana Vianneya możemy czerpać bez końca. Wypada mi jedynie zaprosić do pogłębiana duchowości św. proboszcza z Ars, zaprosić do modlitwy za kapłanów. Tak jak Święty Jan Vianney nie bójmy się zmian, zacznijmy od najmniejszych rzeczy, od siebie, swoich wspólnot czy swojej parafii.

21 maja 1925 roku papież Pius XI dokonał kanonizacji Vianneya w bazylice św. Piotra w Rzymie. 12 kwietnia 1905 roku ogłoszony został patronem kapłanów Francji, a w 1929 roku papież ogłosił Vianneya patronem proboszczów na całym świecie.

W archidiecezji częstochowskiej, w Mzykach, w gm. Koziegłowy znajduje się świątynia poświęcona właśnie św. Janowi Vianney. Sanktuarium to jest szczególnym miejscem modlitw za kapłanów i proboszczów. W każdy czwartek odbywają się tam nabożeństwa w intencjach kapłańskich, składające się z Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. W III czwartki miesiąca nabożeństwom tym przewodniczy bp Andrzej Przybylski.

Skip to content