Przez wiele lat mieszkał i leczył w Częstochowie. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej i europejskiej historii medycyny. 29 stycznia 1917 roku zmarł dr Władysław Biegański.
Swoją praktyką lekarską sprawił, że Częstochowa stała się ważnym ośrodkiem medycznym w Polsce. Zainicjował też utworzenie Biblioteki Miejskiej, a w 1906 roku został współzałożycielem I Gimnazjum Polskiego przy ul. Kościuszki. Apelował o wprowadzenie masowych szczepień zapobiegających chorobom zakaźnym, domagał się budowy skanalizowanych mieszkań, szpitali oraz popularyzacji zasad higieny. Jak mówi dr Juliusz Sętowski, historyk – Władysław Biegański był wybitnym lekarzem i filozofem, ale również etykiem i społecznikiem.
– Był człowiekiem wrażliwym szczególnie na ludzką nędzę. Udawał się w II Aleję do gmachu banku. Tam wywieszony był plan działań wojennych na frontach I Wojny Światowej. Bardzo go bolało, że Niemcy robią tak duże postępy i zajmują kolejne miejscowości. Zawsze wtedy wracał do domu przygnębiony.
O Władysławie Biegańskim częstochowianom przypomina m.in. plac, biblioteka, ławeczka czy III Liceum Ogólnokształcące. W 2017 roku powstał także film “Biegański – drogi ku szczęściu”. Artur Broncel, reżyser, tłumaczy, że produkcja powstała w celu przybliżenia postaci i dorobku Biegańskiego szczególnie młodzieży.
– 2017 rok Sejm RP nazwał imieniem Władysława Biegańskiego. Będąc nauczycielem kilku częstochowskich szkół, postanowiłem zapytać swoich uczniów, kim był Biegański. Na ok 600 uczniów, których miałem pod swoją opieką, tego człowieka znały tylko 3 osoby. Jako nauczyciel postanowiłem zrobić coś z tym faktem. Młodzież chętnie ogląda filmy, dlatego wybrałem właśnie ten środek przekazu.
Władysław Biegański był wzorem pracowitości. Należał do wielu organizacji społecznych. Założył Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie i upowszechniał postęp w medycynie. Oprócz wielu zasług dla świata medycyny doktor napisał także “Myśli i Aforyzmy” – wręczane lekarzom tuż po ukończeniu studiów. Wybitny lekarz zmarł 29 stycznia 1917 roku. Jego grób znajduje się na Cmentarzu “Kule” w Częstochowie.
ABK
Źródło foto: ABK/Władysław Biegański (1857-1917) Muzeum Częstochowskie