Fot. Radio Fiat

Obostrzenia wprowadzone przez pandemie koronawirusa objęły również uroczystość Wszystkich Świętych. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zachęca wiernych do indywidualnego odwiedzania zmarłych bliskich na cmentarzach.

Wprowadzenie czerwonej strefy i dodatkowe obostrzenia objęły także uroczystość Wszystkich Świętych. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo polecił odwołać Msze św., które tego dnia są odprawiane na cmentarzach. Oktawa uroczystości Wszystkich Świętych, trwa od 1 do 8 listopada i właśnie w tym tygodniu zalecane jest odwiedzanie grobów zmarłych. Więcej na ten temat mówi rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz:

– Msze św. będą sprawowane w parafiach, aby wierni mogli uczestniczyć. Zachęcamy, aby wierni odwiedzali cmentarze przed i po uroczystości, szczególnie w Oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Ma to na celu uniknięcie ryzykowanego gromadzenia się. Apelujemy do wszystkich odwiedzających cmentarze, by przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo.

W uroczystości Wszystkich Świętych cmentarze mają działać normalnie. Kancelaria Premiera i Ministerstwo Zdrowia nie planują ich zamknięcia. Jak mówi rzecznik rządu Piotr Müller, nie mamy powodów do zmartwień:

– Od kilku dni apelujemy, aby odwiedziny na cmentarzach rozłożyć na kilka dni. Mimo, że jest to nasza piękna tradycja prosimy, aby iść w inne dni, a nie konkretnie w ten dzień. Zabezpieczy nas to przed możliwością zarażenia się. Natomiast, nie planujemy zamykania cmentarzy.

Mimo otwartych cmentarzy, apelujemy o noszenie maseczek i stosowaniu się do obostrzeń, które obowiązują w czerwonej strefie.

AS

Skip to content