„Wydarzenia z 1980 roku, które zmieniły częstochowian”

Rekonstrukcja „Ikar – stan wyjątkowy” została zaprezentowana w piątek, 8 listopada w świetlicy „Ikar”, przy budynku MPK w Częstochowie. To właśnie tam 11 listopada 1980 roku doszło do protestu na skutek wprowadzenia przez ówczesnego wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego stanu wyjątkowego w województwie.

Miał on być reakcją na zapowiedź strajku ostrzegawczego „Solidarności”, w razie odmowy rejestracji związku zawodowego. Przedstawienie powstało w ramach projektu dotyczącego dwóch niezwykle ważnych wydarzeń z historii Częstochowy.

– Pierwsze jest związane z osobą św. Jana Pawła II i stanowi pierwszą część projektu „Nadzieja – zwycięstwo”. Druga część to właśnie rekonstrukcja wydarzeń z klubu „Ikar” w 1980 roku – zaznaczyła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Wielki protest ludzi Solidarności w „Ikarze” stworzony był zarówno w obronie praw pracowniczych, jak i w obronie godności mieszkańców Częstochowy.

– Wydarzenie to nie jest znane szerszemu gronu odbiorców. Nie jest też znane ani w historii regionalnej, ani też ogólnopolskiej. Ten protesty miał przełomowe znaczenie w historii naszej Ojczyzny i jest jedynym zwycięskim protestem, który został tu podjęty –  mówiła Izabela Tyras, reprezentująca w projekcie Jasną Górę.

Partnerami w projekcie „Nadzieja – zwycięstwo” byli m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł RP Lidia Burzyńska oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

BNO

Skip to content