Wieczory z pasją już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń, jakie organizowane są w częstochowskiej Księgarnio–kawiarni Niebo w mieście. Kolejne spotkanie odbyło się 16 stycznia, a gościem wieczoru był Aleksander Bańka, autor książki „Sekretne życie aniołów”, a poprowadziła je Aleksandra Mieczyńska, wicedyrektor rozgłośni Radio Fiat. Spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele św. Zygmunta.

– Wyjątkowość tego wydarzenia to osoba, którą będziemy gościć – Aleksander Bańka. Przybędzie z promocją dwóch książek „Sekretne życie aniołów” i nową książką o św. Szarbelu. Każdy z nas ma jakąś historię w swoim życiu, gdzie jest pewien anioł jest blisko niego. Lubimy otaczać się figurami aniołów, lubimy mówić o aniołach, a jeżeli przeczytamy książkę, poznamy życie aniołów. Tak jak pisze w książce Aleksander Bańka: „ To, że ich nie widać, to nie znaczy, że ich nie ma”.– mówiła tuż przed spotkaniem Anna Korzec, właścicielka Nieba w mieście.

Autor pisze w swoim dziele: „Mamy przy sobie kogoś o tak potężnym intelekcie, silnej, utwierdzonej w dobru woli, o tak niezwykłych możliwościach, a nic o nim nie wiemy i często nie mamy z nim żadnej relacji. (…) Przecież to jest zmarnowane dobro”. Temat aniołów dla autora jest bardzo ważny, a ich świat szczególnie bliski.

– To jest taka inspiracja z mojego dzieciństwa, dlatego odkąd pamiętam aniołowie się znajdowali w moim życiu. Przez rozmaite fascynacje, opowieści, powiedziałbym takie babcine, odczytywane gdzieś w książkach. Dopiero jak rozpocząłem studia filozoficzne, wtedy okazało się, że ten świat anielski, który znałem z modlitewnych obecności, nagle pokazał w całej pięknej krasie. To przede wszystkim dlatego, że w czasie studiów zajmowałem się teologią św. Tomasza z Akwinu. Św. Tomasz  – doktor anielski – jest specjalistą od aniołów. Pisał tak bardzo praktycznie o aniołach. Św. Tomasz ma wiele intuicji opartych na Piśmie Świętym, na historii i tradycji Ojców Kościoła. Ta tradycja pozwala bardziej wniknąć w ten świat anielski, więc tak zacząłem wnikać. Trochę się z nim przyjaźnić, a z drugiej strony go badać od strony naukowej na podstawie tego, co mamy w tradycji Kościoła. I stąd aniołowie osadzili się mocniej w moim życiu. – mówi Aleksander Bańka.

Aleksander Bańka to doktor hab. filozofii, politolog, świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie. Od wielu lat posługuje modlitwą. Jest autorem książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Na wiele sposobów głosi Ewangelię. Książki, których jest autorem, są nieodzownym elementem ewangelizacji, ukierunkowują człowieka do odkrywania więzi z Panem Bogiem.

– Tak naprawdę nie chodzi o jakieś teoretyczne spotkania wokół czegoś, co zostało napisane, tylko chodzi o to, aby spotkać się z żywym Słowem. Chodzi o Pana Jezusa, abyśmy Go poznawali, żebyśmy doświadczali Jego bliskości. Ten świat anielski jest znakiem bezpiecznej obecności Boga przy nas. Aniołowie są „ucieleśnieniem” opatrzności przy nas. Staram się, aby tak to było. Są rozmaite formy ewangelizacji. Pan Bóg ostatnio stawia na mojej drodze właśnie te spotkania autorskie. Mają one taki wymiar spotkania najpierw z Panem Bogiem, a potem z człowiekiem. – wyjaśnia Aleksander Bańka.

Aleksander Bańka podkreśla, że anioły są z nami przez cały czas. Pan Bóg daję człowiekowi anioły, aby się nim opiekowały. Pan Bóg człowiekiem się nie nudzi. Ważne jest, aby człowiek wypracował w sobie postawę stałej obecności Pana Boga. Więź z aniołem zaczyna funkcjonować, kiedy w ciągu dnia człowiek uświadamia sobie, że jest ktoś przy nim. „Anioł zaprasza cię do czegoś więcej…”, słuchacze podkreślają, że inspiracją do uczestnictwa w spotkaniu była tematyka aniołów. Dla niektórych bliska, dla niektórych wciąż tajemnicza. Po spotkaniu autor książki z wielką radością odpowiadał na pytania.

Patronatem medialnym spotkanie objęło m.in. Radio Fiat oraz portal informacyjny czestochowskie24.pl.

Magdalena Stodółka

foto: Zbyszek Derda

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content