Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swoje mieszkanie

Źródło fot. facebook.com

Mimo że wielu z nas urlopowe wyjazdy ma już za sobą, są jednak i tacy, którzy mają jeszcze w planach oczekiwane urlopy. W natłoku często pośpiesznych przygotowań do upragnionego wyjazdu mało kto pamięta o odpowiednim zabezpieczeniu swoich domów, mieszkań czy posesji.

Chociaż zamknięcie okien czy drzwi na klucz wydaje się w naszym mniemaniu wystarczające, często takie nie jest. Dla włamywaczy i złodziei okienna szyba czy zamek w drwach nie stanowią żadnej przeszkody, a co najwyżej wydłużenie czasu włamywania. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć nasz dobytek?

– W czasie dłużej nieobecności w domu lub mieszkaniu warto zadbać, aby ktoś z rodziny lub sąsiadów stale kontrolował nasz dobytek i stwarzał pozory obecności domowników. Nie należy również w domu pozostawiać pieniędzy i kosztowności. Wartościowe przedmioty na czas wyjazdu można zdeponować u kogoś z bliskiej rodziny. Warto również zastanowić się nad zakupem urządzeń alarmowych i rozważyć ich instalację w mieszkaniach czy domach. Tym bardziej że na rynku systemy alarmowe i monitoringi są w przystępnych cenach. Wszelkie zabezpieczenia przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa naszego mienia – odpowiedział Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie, która co roku, szczególnie w wakacje odnotowuje zgłoszenia dotyczące włamań.

Osoby prywatne, a także spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe decydują się też na instalację monitoringów wizyjnych. Monitoring także podnosi bezpieczeństwo w naszym otoczeniu. Nawet jeśli nie korzystamy z urlopowych wyjazdów, nasze mienie nadal jest narażone na potencjalnego złodzieja.

– Część osób wakacje spędzi w Częstochowie. Gdy rodzice udadzą się do pracy, ich pociechy mogą zostać same w domu. Należy zorganizować im opiekę osób dorosłych. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba uczulić swoje dzieci, aby nie otwierały domów czy mieszkań obcym osobom. Okres wakacji to czas, kiedy młodzież sięga po alkohol i papierosy. Straż Miejska przypomina, że sprzedaż alkoholu oraz papierosów zwykłych i elektronicznych osobom poniżej 18 roku życia jest zabroniona. Gdy już będziemy w miejscu spędzania urlopu, zachowajmy rozwagę. Należy uważać i zachować szczególne środki ostrożności czy to nad wodą, czy w górach. Cały czas należy stosować się też do wytycznych sanitarnych – dodał rzecznik SM w Częstochowie.

Zróbmy wszystko, aby te i każde następne wakacje były dla wszystkich bezpieczne. Telefon alarmowy Straży Miejskiej w Częstochowie to 986. Telefon alarmowy do służb 112.

BNO

Skip to content