“Wyparte dziedzictwo. Renarracje starotestamentowe w literackiej twórczości”

We wtorek, 15 października zakończyła się dwudniowa konferencja naukowa pt. „Wyparte dziedzictwo. Renarracje starotestamentowe w literackiej twórczości” w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Humanistycznym.

Jedną z pierwszych prelegentek tego dnia była, prof. Agata Bielik-Robson z Uniwersytetu z Nottingham oraz filozof z Polskiej Akademii Nauk:

– Mówiłam dzisiaj o Jakubie Franku i o Frankizmie, ale też chciałam się skupić na spuściźnie literackiej ojca założyciela tego ruchu, czyli na analizie jego słów pańskich, jako pierwszej w Polsce powieści łotrzykowskiej, powieści łotrzykowskiej, czy tzw. powieści pikarejskiej, która narodziła się w Hiszpanii w wieku XV i jest uważana właściwie za początek powieści europejskiej w nowożytnym znaczeniu tego słowa.

Zamykającym wykładem była twórczość Brunona Winawera, o którym mówiła prof. Joanna Warońska-Gęsiarz z UJD w Częstochowie:

– To jest bohater mojej pracy doktorskiej i bohater mojej ostatniej książki. Także chciałabym pokazać Winawera jako tego, który może nie tyle zastanawiał się, czy warto być Żydem, bo jego marzeniem było przede wszystkim zostać Europejczykiem, pisarzem o sławie światowej, naukowcem o sławie światowej, ale w jego twórczości znajdziemy mnóstwo odwołań do kultury żydowskiej.

Prof. Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa oraz główny organizator konferencji podsumował wydarzenie:

– Konferencja była bardzo dobrym spotkaniem naprawdę wyjątkowych badaczy, zajmujących się literaturą judeochrześcijańską, ale też literaturą, która powstaje na pograniczu dwóch wielkich systemów religijnych i też różnych kultur. Mieliśmy okazję wysłuchać zarówno takiej perspektywy tożsamościowej, opowieści o Żydach, którzy ukrywali lub właśnie wypierali swoje dziedzictwo, którzy dowiadywali się też w wieku dorosłym o swoim pochodzeniu, ale mieliśmy też szczególnie dzisiaj okazję wysłuchać o tym doświadczeniu marańskim, a więc o doświadczeniu osób, które funkcjonowały pomiędzy tymi kulturami ze względu na zewnętrzną sytuację, ze względu na zagrożenie.

Patronat medialny nad konferencją objęli Radio Fiat, portal Czestochowskie24.pl., Radio Jasna Góra, Radio eM.

Skip to content