Misjonarze kapucyni zapraszają do akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Jest to inicjatywa fundacji Kapucyni i Misje z siedzibą w Krakowie. Akcja jest organizowana co roku, od dziesięciu lat. Skąd pomysł na to przedsięwzięcie mówi br. Jerzy Steliga prezes fundacji Kapucyni i Misje:

Pomysł był ówczesnego sekretarza spraw misji naszej prowincji Benedykta Pączka, jak już sugeruje jego nazwisko. Pomyślał by zakupić kilkadziesiąt pączków i wybrać się do dwóch, trzech szkół w okresie karnawału, tłustego czwartku. Żeby zrobić kiermasz słodyczy, zebrać pieniądze i wysłać je do Afryki.

Inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Nie jest ona już tylko na województwo małopolskie, ale stała się ogólnopolską akcją, do której przyłączają się szkoły, przedszkola. Aktualnie jest zarejestrowanych 315 szkół, 18 cukierni parafii z Polski. Również mogą się przyłączyć wspólnoty, grupy działające przy parafiach. Akcja polega na tym, że wysyłamy e-pączka do Afryki na konkretny cel.

W tym roku głównie chodzi nam o budowę studni głębinowych. Pod hasłem ta akcja tegoroczna jest „Zbudujmy dla nich studnie”. Żeby faktycznie dzieci, ale i w ogóle ludzie mieli dostęp do czystej, pitnej wody. Wiemy o tym, że jest to problem Afryki, ale problemy trzeba jakoś rozwiązywać, więc trzeba im pomagać. Nie są w stanie wybudować takich studni głębinowych, których koszt sięga 28-30 tysięcy złotych, dlatego chcemy im pomóc. Ale mamy też 20 innych projektów, zgłoszonych przez misjonarzy. Szczególnie są to edukacyjne, czyli wyposażenie szkół, opieka nad dziećmi, sierotami głównie. Też medyczne projekty, budowy budynków, remont przychodni zdrowia w Bam, oraz wyposażenie tych budynków i instalację elektryczną. – dodaje.

Szczegóły przedsięwzięcia „Wyślij pączka do Afryki” oraz projektów realizowanych przez misjonarzy dostępne są pod adresem www.paczek.kapucyni.pl. Tam też istnieje możliwość zakupu wirtualnego e-pączka, który przyczyni się do realizacji misji niesionych przez polskich kapucynów w Afryce.

KKO

Skip to content