Muzeum Częstochowskie zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się w czwartek 26 stycznia o godz. 17.00 w Ratuszu. Wystawa potrwa do 12 lutego, a poświęcona będzie częstochowianinowi, który był m. in. uczestnikiem buntu w obozie zagłady w Treblince, a w późniejszym etapie życia zaangażował się w upamiętnianie Holokaustu.

Kim był Samuel Willenberg, wyjaśnia Izabela Sobańska-Klekowska, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Oddział w Częstochowie:

– Pan Samuel Willenberg to polsko-izraelski artysta, ochotnik w wojnie 1939 roku, więzień getta i obozu zagłady w Treblince, uczestnik buntu w Treblince, żołnierz powstania warszawskiego. Żyd, który spotkał na swojej drodze dobrych i złych ludzi. Wspaniały człowiek, szlachetny naznaczony czasami, w których przyszło mu żyć. Był odznaczony za zasługi m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Złotym Medalem Wojska Polskiego.

Samuel Willenberg urodził się w Częstochowie i mieszkał przy ul. Fabrycznej, obecnej Mielczarskiego. Jako szesnastolatek w 1939 roku zaciągnął się do Polskiej Armii i podczas potyczki z Armią Czerwoną został ciężko ranny. W październiku 1940 roku wraz z rodziną znalazł się w Obozie Zagłady w Treblince:

– Po wojnie ocalały Samuel wyjechał do Izraela i zaczął tworzyć. I jego misją było przekazanie prawdy o Holokauście. Kilka lat temu mieliśmy możliwość obejrzenia w ratuszu wystawę rzeźb Willenberga. Jedna rzeźba jest w kolekcji jest w zbiorach Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej.

Wystawa powstała w związku z trzema przypadającymi w tym roku rocznicami – 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Organizatorami wystawy są Fundacja Dobry Grunt, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, oddział w Częstochowie. Ekspozycja prezentowana jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Zdjęcie: Muzeum Częstochowskie

Skip to content