We wtorek 11 października na Wałach Jasnogórskich odbyło się otwarcie wystawy o św. Maksymilianie Marii Kolbe, która będzie prezentowana do 4 listopada 2022 roku.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, a jej autorką jest Katarzyna Helik. Wcześniej wystawa pojawiła się w Niepokalanowie, Zduńskiej Woli, Pabianicach, a teraz na Jasnej Górze. – Najważniejsza dla Maksymiliana Kolbego była Niepokalana, czyli Maryja – mówi przeor klasztoru jasnogórskiego o. Samuel Pacholski:

Św. Maksymilian rozpoczynał swoją drogę z Maryją na Jasnej Górze. Tutaj rozpoczynał kapłaństwo po święceniach, po przyjeździe z Rzymu był na Jasnej Górze w 1919 roku. Potem kilka razy w latach 20-tych. Wreszcie 1927 roku przyjechał prosić Maryję o wstawiennictwo, ponieważ zbliżała się kapituła prowincji franciszkańskiej, na której miała zapaść decyzja czy Niepokalanów miasto Maryi potężny klasztor. To dzieło udało się stworzyć, które istnieje do dzisiaj. Ale my pamiętamy Maksymiliana z tego najważniejsze heroicznego aktu, którym było oddanie życia za więźnia w obozie koncentracyjnym.

– Jesteśmy zadowoleni z wystawy, która jest w tak ważnym miejscu – mówi dr hab. Dariusz Rogot, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi:

Więc ta wystawa w tym wyjątkowym miejscu na Jasnej Górze, gdzie mamy tysiące pielgrzymów. Mam nadzieję, że tą postać i jego heroizm i poświęcenie również znajdą szerszy krąg odbiorców. I cieszymy się niezmiernie, że możemy tą wystawą zaprezentować również prace Biura Edukacji Narodowej naszego łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa wpisuje się w cykl wystaw tzw. projekt biografii elementarnej. Więcej o wystawie mówi autorka Katarzyna Helik:

Jest jedną z kilku do tej pory wystaw, bo ten cykl w sekcji kościół został zapoczątkowany w 2021 roku. Tak naprawdę wystawa o Maksymilianie Kolbe powstała pierwsza. Ta postać dla historyka jest bardzo ważna i musimy ją upamiętniać. Zwłaszcza w obecnej sytuacji historycznej, dlatego stał się głównym bohaterem tej opowieści na panelach wystawienniczych.

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Łodzi podkreśla, że to nie ostatnia wystawa, która pojawiła się na Jasnej Górze. W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych wystaw o sławnych Polakach.

Wystawa o św. Maksymilianie Marii Kolbe na Jasnej Górze

Skip to content