W piątek 14 października otwarta zostanie wystawa Rzemiosła Artystycznego Jasna Góra 2022-2023. Pomysłodawcą wystawy jest Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie. Ekspozycja potrwa do końca czerwca 2023 roku.

Więcej o wystawie mówi Janusz Nabiałek Starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie:

Pokazujemy rzemiosło artystyczne, a w ogóle całe zdarzenie dotyczące Polskiego Rzemiosła Artystycznego w budowie i wyposażenia obiektów architektury sakralnej. Spotykamy m.in. różne branże, będą to jubilerze, stolarze, witrażyści, malarstwo na szkle i jeszcze dużo innych.

Pierwsza wystawa Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyła się w 1992 roku i nosiła tytuł „Sztuka Darem Bożym”. Kolejne pojawiające się wystawy były m.in. w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II. – Wcześniej rzeczywiście tych wystawców na początku było dużo więcej – podkreśla Janusz Nabiałek:

Wtedy powiedzmy to, rzemiosło artystyczne było bardziej chronione i mieli pewne ulgi. Wtedy większa była rzesza rzemieślników, która brała udział bo wtedy było ponad ponad 100 powiedzmy wystawców. A teraz mamy około 40-50 wystawców.

Otwarcie wystawy poprzedzać będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 13.30. Oficjalne otwarcie wystawy o godz. 15.00 w Bastionie św. Rocha.

Skip to content