W środę, 8 czerwca, odbyła się XIII Akcja „Polska Biega” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie.

Impreza rozpoczęła się w Parku Staszica obok altany, wokół której mieli biegać zawodnicy. Więcej o inicjatywie mówi Beata Mstowska z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie:

Po co ta impreza? Po to abyśmy wszyscy mogli się zintegrować, i wszyscy wziąć udział w zawodach sportowych. Nie jest to olimpiada, ale w olimpiadzie też bierzemy udział, ale chcemy pokazać, że każdy z nas może przełamać bariery i dzisiaj biegają osoby, które są na wózkach, biegają osoby które są na kulach. Bierze udział 150 osób, każdy dostanie dyplom za uczestnictwo, każdy jest zwycięzcą, a później będziemy jedli wspólny posiłek.

Akcja „Polska Biega” została zorganizowana już po raz trzynasty. Corocznie wzbudza ona duże zainteresowanie:

– Pamiętamy, że dwa lata były takie troszeczkę inne, oczywiście odbyła się impreza, ale zdecydowanie mniej uczestników. Impreza rośnie, może tak. Co roku jest uczestników więcej, mam nadzieję, że wyjdziemy tutaj z parku i pójdziemy w inne miejsce i gdzie indziej biegać i będziemy zachęcać inne osoby do uczestnictwa w naszej imprezie.

Wolontariusze pomagali zawodnikom, którzy poruszali się na wózkach i tym, którzy mieli z poruszaniem się problemy. Jedną z wolontariuszek była Kinga, która bardzo chciała pomagać w trakcie dzisiejszej akcji:

– Mamy pomagać osobom mniej sprawnym biegnąć, nie robiłam tego nigdy, więc nie wiem… Lubię pomagać ludziom, a w przyszłości chcę studiować medycynę, więc to się z tym wiążę i pomyślałam czemu by nie.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie to jedna z najprężniej działających w subregionie północnym województwa śląskiego organizacji pozarządowych. Od 58 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością, ich rodziny oraz opiekunów.

KKO

Galeria: XIII Akcja Polska Biega 2022/ fot. Radio Fiat

Skip to content