Już po raz 22 w uroczystość Wszystkich Świętych odbyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych pomników znajdujących się na częstochowskich nekropoliach. Kwestujący stali na dwóch cmentarzach w Częstochowie: Kule oraz św. Rocha. Organizatorem kwesty jest Liga Miejska.

W kweście na częstochowskich cmentarzach jak co roku udział wzięła Aleksandra Mieczyńska, Zastępca Dyrektora Radia FIAT.

Jak do tej pory odnowiono 17 nagrobków – 9 na Kulach, 7 na św. Rocha i 1 na Rakowie. Najnowszy odnowiony nagrobek to grobowiec rodziny Rudzkich znajdujący się na cmentarzu Kule (znajduje się po prawej stronie alei idąc od bramy głównej w kierunku kaplicy cmentarnej). W tym roku pieniądze zbierano na dwa nagrobki znajdujące się na cmentarzu św. Rocha – grób rodziny Wenitowskich oraz ks. Marcina Religi. W ciągu 21 dotychczasowych kwest na cmentarzach zebrano kwotę 288 750 zł. Tegoroczna kwestę przeprowadzono w godzinach 9.00-16.00.

– Warto zauważyć niezwykłą ofiarność częstochowian, którzy już od samego rana witali nas uśmiechem i wrzucali pieniądze do puszek. Zwykle podczas jednej kwesty udaje nam się zebrać fundusze na odrestaurowanie jednego lub dwóch nagrobków. To wszystko nie udałoby się bez wsparcia znanych częstochowskich osobistości, które co roku zbierają pieniądze – mówił kwestujący od lat, Paweł Ruksza.

Każdy może włączyć się w kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na częstochowskich cmentarzach. Więcej informacji na stronie internetowej www.ligakrajowa.org.pl.

Skip to content