Już po raz 24. w uroczystość Wszystkich Świętych odbyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych pomników znajdujących się na częstochowskich nekropoliach. Kwestujący byli obecni na dwóch częstochowskich cmentarzach: Kule oraz św. Rocha. Z powodu sytuacji epidemicznej ubiegłoroczna kwesta nie odbyła się, dlatego teraz środki zbierane były nie tylko 1 listopada, ale też dzień wcześniej.

– Zbieramy środki na renowacje historycznych, zabytkowych i pięknych nagrobków. Chcemy w ten sposób ratować piękną przeszłość i pozostawić ją w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Co roku regularnie w kweście uczestniczy grupa ok. 80 osób, wśród nich jest wiele znanych twarzy. Najważniejsze jest jednak to, że częstochowianie jak zwykle są hojni i zawsze ochoczo wspierają tę inicjatywę – mówił radny Paweł Ruksza.

O kwestowaniu mówi prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza Ewa Powroźnik, która od wielu lat bierze udział w tym szczytnym przedsięwzięciu:

Już od 24 lat, zawsze w uroczystość Wszystkich Świętych, zbieramy pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Hojności w odwiedzających częstochowskie cmentarze jest bardzo dużo, wielu ludzi włącza się w kwestę wrzucając pieniądze do puszek. Jesteśmy wszystkim za to bardzo wdzięczni, bo dzięki temu możemy pielęgnować swoją historię i dziedzictwo – mówiła Ewa Powroźnik.

Na potrzebę dbania o lokalne dziedzictwo i przekazywanie odpowiednich wartości młodszym pokoleniom zwróciła też uwagę prezes Solidarnej Polski Okręgu 28. Monika Fajer – Z roku na roku jest wśród kwestujących coraz więcej młodzieży, co mnie bardzo cieszy. Musimy najmłodszym uświadomić, że kiedy nas już zabraknie, to na nich będzie spoczywać odpowiedzialność dbania o te nagrobki. To ważne, że wśród częstochowian wrzucających do puszek znalazło się wielu, którzy podchodzili z dziećmi, tłumacząc im na co przekazują pieniądze.

Każdy może włączyć się w kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na częstochowskich cmentarzach, zarówno poprzez wrzucenie pieniędzy do puszek, ale też czynne uczestnictwo np. w przyszłorocznej kweście.

Skip to content