Fot. pacjent.gov.pl

Oddanie osocza może uratować życie nie jednej osobie. Podstawowy składnik krwi to cenna substancja, która ułatwia leczenie pacjentów zmagających się z koronawirusem. W ogólnopolską inicjatywę oddawania osocza włączyli się również funkcjonariusze Służby Więziennej. Akcję wspiera wiceminister sprawiedliwości nadzorujący więziennictwo Michał Woś.

Jak podaje rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka, w województwie śląskim do pomocy zgłosiło się ponad 30 funkcjonariuszy, co oznacza, że wsparcie w pokonaniu choroby otrzyma ponad setka osób.

– Cała akacja będzie trwała przez następnych kilka dni. W ten sposób funkcjonariusze odpowiadają na apele płynące ze szpitali o oddawanie osocza przez ozdrowieńców i pomoc osobom, które ciężko przechodzą chorobę. Oddawanie krwi i osocza jest obecnie szczególnie ważne. To nie tylko akcja, ale przede wszystkim realna pomoc osobom chorym, którym bez tej pomocy będzie trudno wrócić do zdrowia.

Wśród osób, które zadeklarowały chęć oddania osocza oraz krwi na rzecz potrzebujących są też funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Częstochowie. Pomóc może jednak każdy „ozdrowieniec”. Szczegóły zabiegu pobrania przybliża Aleksandra Dyląg, kierownik Działu Organizacyjnego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowicach.

– Osocze może być pobierane od osób, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji (są one takie same jak dla dawców krwi). Możne je przeczytać na naszej stronie internetowej www.rckik-katowice.pl, gdzie znajduje się zakładka „krwiodawca”. Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby oddać osocze, aby najpierw zapoznały się ze wszystkimi przeciwwskazaniami. Dawcą osocza może być osoba, która przechorowała Covid-19 lub przeszła zakażenie bezobjawowe. Choroba powinna być potwierdzona testem lub wpisem z aplikacji rządowej gabinet.gov.pl. Dawcy powinni być wyleczeniu i czuć się dobrze. Od zakończenia objawów chorobowych musi minąć co najmniej 28 dni oraz 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenia w sposób bezobjawowy. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat.

W Częstochowie rejestracja dawców odbywa się telefonicznie pod numerami: 726-227-229, 607-619-718, 607-678-519 lub stacjonarnym (32) 208-74-19. Po umówieniu się na konkretny termin należy udać się do siedziby Terenowego Oddziały Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38. Na pobranie oraz wypełnienie stosownej dokumentacji należy przeznaczyć godzinę. Chętni otrzymają zwolnienie z pracy na jeden dzień, także w przypadku, gdy z pewnych względów pobranie nie dojdzie do skutku.

ABK

Skip to content