W czwartek, 30 marca w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz na terenie kampusu Uczelni odbył się po raz pierwszy Dzień Mundurowy – Kariera w Służbach Mundurowych. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji zaproszonych gości, czyli przedstawicieli służb mundurowych. Mogli również odwiedzić stoiska i wziąć udział w pokazach i prezentacjach pojazdów, sprzętu i ekwipunku służb.

Więcej o wydarzeniu mówi dr inż. Milena Trzaskalska, wykładowca na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki:

„Kariera w Służbach Mundurowych” to wydarzenie, którego celem jest pokazanie pracy służb mundurowych. To, co wiemy o służbie, pochodzi głównie od mediów, nie jest to pełen obraz rzeczywistości. Prezentowane są możliwości praktyk i stażów w wybranych jednostkach. Studenci mają możliwość nawiązać relacje z potencjalnymi pracodawcami. Statystyki pokazują, że nawet 27 procent absolwentów Politechniki znajduje zatrudnienie w służbach mundurowych. Zaproponowaliśmy wiele ofert, każda służba posiada swoją specyfikę. Osoby zainteresowane mogą sprawdzić, która ze służb najbardziej odpowiada ich oczekiwaniom.

– Kiedy byliśmy na etapie organizacji wydarzenia okazało się, że jest duże zainteresowanie ze strony służb chcących do nas przyjechać – mówi Milena Trzaskalska:

Byłam zaskoczona tak dużym odzewem i wieloma propozycjami ze strony służb. Nasi studenci widzą sens w tej inicjatywie. Wiele wskazuje na to, że współpraca ze służbami zostanie podjęta również w roku następnym. Bierzemy pod uwagę warsztaty, prelekcje i seminaria. Aktualnie prowadzimy rozmowy dot. Zajęć terenowych dla studentów na terenie konkretnych jednostek.

Jednym ze stoisk służb mundurowych, które można było znaleźć na terenie kampusu Politechniki Częstochowskiej, było stoisko Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Co może zaoferować Służba Graniczna młodym ludziom wyjaśnia ppłk Jadwiga Bajger-Makówka:

Jesteśmy sprawną, nowoczesną i w pełni wyposażoną służbą. Oferujemy możliwość rozwoju, a także szkolenia specjalistyczne i językowe. Proponujemy służbę w kraju oraz na granicy wschodniej. Możliwa jest także służba poza granicami kraju, np. w Agencji Frontex.

Zainteresowanie było duże, a czy taka inicjatywa jest potrzebna, wyjaśnia Marcin Gibaszek z Nadleśnictwa Herby:

Inicjatywa jest bardzo potrzebna. Występują tu różne służby, młodzież może zorientować się, jak wygląda służba w poszczególnych zawodach. Dzięki rozmowie z doświadczonymi mundurowymi studenci dowiedzą się o wiele więcej, niż np. czytając na dany temat.

Na parkingu Politechniki Częstochowskiej, przed głównym budynkiem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, prezentowany był sprzęt Służb Mundurowych m.in. mobilne laboratorium, łódź rozpoznawcza, radiowozy, czy pojazd operacyjno-konwojowy.

Dzień Mundurowy w Politechnice Częstochowskiej

Skip to content