Za nami XII odsłona Eko-Maniaka!

We wtorek, 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 46 im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie rozstrzygnięto kolejną edycję powiatowego konkursu Eko-Maniak. Celem tej międzyszkolnej, ekologicznej rywalizacji już od ponad dekady jest edukacja młodzieży w duchu poszanowania do świata przyrody, jak również zwrócenie uwagi na problemy, z którymi boryka się środowisko naturalne. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Śmieci mniej, Ziemi lżej!”.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, Janusz Sikorski zwrócił uwagę na fakt, że ekologia odgrywa dziś w kształceniu młodzieży szczególną rolę:

Uważam, że tematyka poruszana w konkursie jest bardzo ważna. Oprócz patriotyzmu, który wpajamy dzieciom, to właśnie ekologia odgrywa istotną rolę – cóż nam po patriotyzmie, jak ten kraj przestanie istnieć, bo zasypią go śmieci, brud i dym. Dzieci są rzeczywiście zainteresowane tą tematyką, oczywiście na miarę swojego wieku, ale świadomość wzrasta z klasami. Nie tak dawno znowu wróciliśmy do systemu ośmioklasowego, a więc dzieci najstarsze rzeczywiście ten problem widzą i bardzo chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju happeningach, które są w naszym mieście. W takich konkursach też chętnie biorą udział, nie tylko w naszej szkole.

Jak zaznacza dyrektor placówki, konkurs Eko-Maniak każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem częstochowskich – choć nie tylko – szkół podstawowych:

-Najczęściej w konkursie biorą udział szkoły blisko położone, bo wiemy, że dość trudno jest przemieszczać szkołom z drugiego końca Częstochowy do nas. Jest to problem komunikacyjny. Niestety nie możemy pozwolić sobie na bardzo dużą ilość tych szkół, ponieważ nasza jest niewielka, a chcemy zapewnić uczestnikom komfort.

Organizatorką Eko-Maniaka od wielu lat jest Agnieszka Górnik, która uczy biologii i geografii w SP 46. Nauczycielka podkreśla, że konkurs ma na celu nie tylko pogłębienie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, ale również integrację w przyjaznej formule:

-W tym roku jedna z rund jest taka ogólna, ekologiczna. Potem runda biologiczna, która jest związana ze ssakami i ptakami. I na koniec runda geograficzna – troszeczkę też pracy z mapą i współrzędnymi. I też nie chodzi mi o to, by konkurs był bardzo trudny. Chodzi tu o fajną zabawę i o to, by szkoły się ze sobą integrowały. Zależy nam na tym, aby każda drużyna została nagrodzona. To ma być forma zabawy, aby każdy otrzymał upominek i pamiątkę z konkursu.

W tym roku, do rywalizacji stanęły drużyny z sześciu szkół podstawowych. Swoimi wrażeniami podzielił się jeden z uczestników konkursu, reprezentant szkoły-gospodarza, Filip:

Lubię biologię i geografię, interesują mnie te przedmioty. Do konkursu trochę się przygotowywaliśmy, ale nie wiemy do końca, co tam będzie. Trzeba chronić środowisko i dbać o naszą planetę.

Rywalizacja obejmowała cztery rundy. W pierwszej z nich zespoły prezentowały zaprojektowane samodzielnie stroje ekologiczne. Kolejna swoim zakresem testowała uczestników z ogólnej wiedzy ekologicznej. W rundzie trzeciej uczniowie mierzyli się z zagadnieniami biologicznymi, w czwartej zaś – geograficznymi. Po przeliczeniu łącznej punktacji, III miejsce zajęła Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, II miejsce przypadło gospodarzom, a ekologiczne „złoto” wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie.

A.O.

Eko-maniak

Skip to content