Zabezpiecz dom przed złodziejem

Od ponad tygodnia trwają w województwie śląskim ferie zimowe. Czas wolny od lekcji szkolnych sprzyja zabawom na świeżym powietrzu i wycieczkom poza miasto. Tymczasowe opuszczenie miejsca zamieszkania może się jednak wiązać z zagrożeniem kradzieżą.

Przed wyjazdem z domu należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. – Przede wszystkim zadbajmy o właściwe zabezpieczenie naszej posesji, szczególnie w przypadku dłuższej nieobecności – apeluje podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Rozważmy zakup zamków atestowanych. Zadbajmy o oświetlenie na terenie wokół domu. Poprośmy sąsiada, czy też inną zaufaną osobę, aby zaopiekowała się naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy też, aby zwróciła uwagę na obce osoby, które nagle pojawią się w okolicy. Zawsze zamykajmy drzwi oraz okna, również te piwniczne i dachowe. Gdy planujemy dłuższy wyjazd, nie informujmy o tym w social mediach.

O miejscu tymczasowego pobytu warto też poinformować osoby najbliższe, które w razie potrzeby będą mogły skutecznie zareagować. Jak podkreśla mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – każdy okres wakacyjny (w tym przypadku ferii zimowych) sprzyja włamaniom. Warto więc pomyśleć, aby przed dłuższym wyjazdem zdeponować oszczędności w odpowiednich do tego miejscach:

– Nie trzymajmy w domu wszystkich oszczędności. Zdeponujmy je w miejscach do tego przeznaczonych. Dodatkowo warto zastosować nowoczesne technologie, takie jak alarmy czy specjalistyczne zamki.

Każde zachowanie, które sugeruje nam, że może dojść do kradzieży, należy zgłosić do poszczególnych wydziałów Komendy Miejskiej Policji lub też poprzez połączenie z numerem alarmowym 112.

ABK

Skip to content