Silne wiatry, zmienna temperatura – ostatnie dni z typowo jesienną pogodą sprzyjają infekcjom górnych dróg oddechowych, przeziębieniu i grypie.
O tym, jakie preparaty należy przyjmować w okresie jesiennym mówi kierowniczka jednej z częstochowskich aptek:
– W okresach wzmożonej zachorowalności najczęściej podaje się preparaty witaminowe, które w swoim składzie zawierają rutozyd i witaminy podnoszące odporność. Często też dla dzieci polecamy trany zwierające kwasy omega-3 i witaminy z grupy D. Z kolei w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia najczęściej zalecamy konsultacje z lekarzem.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni – to pierwsze jej objawy. Co zrobić, kiedy grypa nas dopadnie?
– Leczenie jest objawowe, ponieważ jest to choroba wirusowa. Należy przy wysokiej gorączce zażywać leki przeciwgorączkowe, nawadniać organizm i wypoczywać. Zapobiegawczo stosuje się także szczepienia ochronne, które najlepiej wykonywać w okolicach września, października – mówi dr Renata Cierpiał.
Jak wyglądają statystyki zachorowań na grypę w obecnym sezonie epidemiologicznym?
– Od początku obecnego sezonu epidemiologicznego, który rozpoczął się 1 września 2018 roku, aż do 15 września 2019 roku, na terenie przez nas nadzorowanym zarejestrowaliśmy ponad 38 500 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę – informuje rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, Edyta Kapelka.
Jak mówi rzecznik, w porównaniu do lat ubiegłych można zaobserwować spadającą liczbę zachorowań na grypę.
KF