Zabezpiecz swój rower, nim będzie za późno

Wraz ze zwiększającą się z roku na rok liczbą rowerów na drogach miasta i powiatu, częstochowska policja otrzymuje też więcej zgłoszeń o ich kradzieżach. Taki stan rzeczy jest spowodowany częstym brakiem dbałości o prawidłowe zabezpieczenie jednośladów. W dużej mierze wpływ na kradzież ma również pozostawianie rowerów w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

W ramach kampanii „Twój bezpieczny jednoślad” częstochowska policja zorganizowała spotkanie, by porozmawiać o tym, jak prawidłowo zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą. Jak mówił obecny na spotkaniu Cezary Müller, pracownik jednego z częstochowskich sklepów rowerowych, tylko dobrze zabezpieczony rower znacząco utrudnia jego kradzież.

– Najlepiej zostawiać rowery w widocznym, publicznym miejscu, zabezpieczając je porządnymi zapięciami. Jak takie rozpoznać? Przede wszystkim są one masywniejsze i cięższe. Rower przypinamy do grubej barierki lub stojaka rowerowego, najlepiej za ramę i koło. Warto poświęcić więcej pieniędzy na porządne zapięcie, które utrudni ewentualnemu złodziejowi możliwość kradzieży naszego jednośladu – tłumaczył sprzedawca.

Kradzież roweru jest szczególnie uciążliwa dla poszkodowanej osoby, ponieważ nie dość, że zostaje jej skradziony przedmiot, to bardzo często utrudnia jej to możliwość transportu. Tylko od początku bieżącego roku na terenie działań częstochowskiej policji doszło do 107 kradzieży rowerów.

– W lawinowej części, bo w ok. 80% była to kradzież niezabezpieczonych jednośladów pozostawionych przy sklepie, szkole czy klatce schodowej. Obecnie coraz łatwiej odnaleźć skradziony rower, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Współcześnie produkowane rowery posiadają indywidualny numer wybity na ramie. Jeśli znajdziemy dziuplę, w której znajdują się kradzione jednoślady, dużo łatwiej można znaleźć ich właścicieli – mówił asp. Daniel Zych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W ramach akcji współorganizowanej przez częstochowską policję i Urząd Miasta planowane są spotkania ze społecznością lokalną oraz dystrybucja ulotek z poradami dotyczącymi bezpiecznego przechowywania jednośladów.

BNO

 

Skip to content