1 sierpnia obchodzimy Dzień Światowej Sieci Internetowej. Jego celem jest podwyższenie świadomości na temat funkcjonowania sieci. Służy ono temu, by przypomnieć sobie cel oraz podjąć refleksję nad tym, czy nasze działania czynią ją lepszą.

Dzień Światowej Sieci Internetowej można obchodzić na wiele sposobów, wszystkie zawierają się jednak w świadomym korzystaniu z dóbr Internetu. Korzystanie z mediów społecznościowych czy wysyłanie wiadomości to jedynie kilka możliwości, które umożliwia nam dostęp do Internetu. – Niestety z roku na rok coraz łatwiej jest się uzależnić – tłumaczy Beata Gizler psychoterapeuta:

Już od drugiego roku życia małe dziecko może się uzależnić i wykonywać rożne czynności bez kontaktu. Następnie przeradza się to w okres nastoletni gdzie tak naprawdę nastolatki nie wyobrażają sobie życia bez messengera.

Jak mówi podkom. Sabina Chyra – Giereś rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – przed rozpoczęciem z korzystania z Internetu należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci:

W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach które wiążą się z otwieraniem nieznanym linków czy załączników. Nie należy podawać swoich danych. Pamiętajmy również, że w sieci nie jesteśmy anonimowi, wszystko co publikujemy zostaje w Internecie. Tak jak w życiu codziennym należy zwracać się do innych z szacunkiem i bez wyzwisk.

Jak przed niebezpieczeństwem w Internecie chronią się częstochowianie? Oto odpowiedzi kilku z nich:

Według mieszkańców Częstochowy należy być szczególnie ostrożnym zwłaszcza jeżeli chodzi o nieznane strony, zwracać uwagę na treści oraz jeżeli to możliwe nie podawać swoich danych osobowych.

Badania przeprowadzone w 2019 roku przez instytucję „Młodzi Cyfrowi” pokazują, że średnio co czwarte dziecko deklaruje uzależnienie od telefonu, co trzecie natomiast uzależnienie od Internetu.

Skip to content