Zadbajmy o bezpieczne ferie

Od 13 stycznia w województwie śląskim rozpoczęły się ferie zimowe. To czas odpoczynku od szkoły oraz aktywnego spędzania go z innymi. Niestety to także okres, w którym wzrasta liczba wypadków z udziałem dzieci, ze względu na wzmożony ruch na drogach.

Częstochowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z Inspekcją Transportu Drogowego po wcześniejszym zgłoszeniu dają możliwość bezpłatnego sprawdzenia autokaru przed podróżą naszych pociech. Badane są zarówno stan techniczny autobusu, jak i stan psychofizyczny kierowcy. Przypadki związane ze złym stanem autokaru są na szczęście coraz rzadsze.

– Zawsze warto pamiętać o tym, że przed takim wyjazdem, jeśli rodzić lub organizator wycieczki chciałby zgłosić chęć sprawdzenia pojazdu, warto poinformować nas o tym wcześniej. Wtedy możemy na spokojnie zabezpieczyć odpowiednią ilość osób i skontrolować pojazd. Ostatnio nie spotykamy się jednak z takimi sytuacjami, gdzie te autokary rzeczywiście są w złym stanie technicznym – tłumaczył sierżant sztabowy Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Ferie to także okres, w którym należy czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich najmłodszych, którzy zdecydowali się pozostać na ten czas w domu.

– Wychodząc z domu, np. na lodowisko, poinformujmy o tym swoich rodziców, gdzie i z kim idziemy oraz której godzinie wrócimy. Co prawda teraz nie ma mrozów, ani śniegów w naszym powiecie, ale zdarzają się zamarznięte akweny. Nie wchodzimy nigdy na nie. Jeśli chodzi o sanki i inne sposoby do zjeżdżania, zwróćmy uwagę na miejsca oddalone od drogi – dodał policjant.

O ile w miastach nie ma obowiązku noszenia odblasków, ich używanie (szczególnie w okresie zimowym) z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Wcześniej zapadający zmrok i niekorzystna pogoda pogarszają widoczność na drogach. Warto o tym pomyśleć wbrew obowiązującym przepisom, gdyż te co prawda służą bezpieczeństwu, ale nie ochronią nas od następstw nieszczęśliwych wypadków.

BNO