1 listopada przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To szczególny czas, kiedy pamiętamy o tych, którzy odeszli już z naszego świata. O tych, którzy oddali życie w obronie wartości patriotycznych przypomina m.in. konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowany od 12 lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. Prace laureatów i finalistów konkursu umieszczone zostają w pamiątkowym tomiku, którego prezentacja odbędzie się 2 listopada podczas „Zaduszek Katyńskich”.

Jak tłumaczy Jadwiga Wiśniewska – udział w konkursie to świadectwo odwagi i pamięci młodego pokolenia, które upomina się o prawdę historyczną:

– Jestem przekonana, że umiejętność oddzielania prawdy od kłamstwa jest sprawą niezwykle istotną. Żyjemy w świecie dezinformacji. Niezwykle ważną umiejętnością jest więc umiejętność oddzielania prawdy od kłamstwa. Młodzież, która bierze udział w tym konkursie, właśnie taką umiejętność ćwiczy. Młodzi ludzie sami docierają do niepublikowanych dotychczas źródeł historycznych. Opisują często historie członków swoich rodzin, czy znajomych. Przecierają się przez drogę dochodzenia do prawdy o Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku do etapu wojewódzkiego konkursu wpłynęły 192 eseje od młodych mieszkańców 41 miejscowości. Najwięcej prac nadesłano m.in. z Gliwic oraz Częstochowy. W Konkursie wzięło udział łącznie 78 szkół z województwa śląskiego.

Konkurs daje uczestnikom szansę na debiut literacki. Co roku nagrodzone i wyróżnione prace w kategorii szkół podstawowych (10 uczniów) i ponadpodstawowych (10 uczniów) wydawane są w postaci specjalnej publikacji:

– W tej publikacji znajdują się nazwiska wszystkich uczniów, którzy brali udział w konkursie, ich nauczycieli oraz niewygłoszone przemówienie śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP. 10 kwietnia 2010 roku Pan prezydent leciał do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym polskim oficerom. Jedna z uczestniczek konkursu napisała, że: „ofiary Katynia i Smoleńska połączyły na zawsze wspólne epitafia”.

Zaduszki Katyńskie połączone z publikacją tomiku – z pracami laureatów i finalistów Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu” – odbędą się 2 listopada, o godz. 10.00 w Sali koncertowej Radia Katowice. Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem portali społecznościowych europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

ABK

Skip to content