Obecna fala upałów powoduje wysuszanie ściółki leśnej w okolicznych lasach. W związku z tym, na terenach zielonych istnieje ogromne zagrożenie pożarowe.

Najczęściej zagrożenie pożarowe w lasach występuje w okresie wczesnej wiosny i lata. W miesiącach letnich w wyniku silnego promieniowania słonecznego, zagrożenie pożarowe jest szczególnie wysokie. Więcej na temat pożarów mówi mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

Od kilku dni mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami. Sytuacja w najbliższych dniach nie będzie się polepszać, a temperatura wciąż ma rosnąc. Spowoduje to, że we wszystkich strefach pożarowych panować będzie najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W tym roku na terenie lasów w obszarze działania Częstochowskiej PSP wybuchły już 34 pożary lasów, oraz 511 pożarów suchych traw.

O pożarach na terenie lasów mówi także Katarzyna Szostak z Nadleśnictwa Złoty Potok:

W ciągu tego roku, czyli od 1 marca kiedy zaczęła się akcja pożarowa, na naszym terenie mieliśmy już 3 pożary. Były to miesiące wiosenne w szczególności kwiecień. To pożary spowodowane nieostrożnością człowieka. Szybka akcja gaśnicza jaką podjęliśmy spowodowała, że mieliśmy małe straty.

Apelujemy o zachowanie podstawowych zasad ostrożności w lasach: nie używanie otwartego ognia, nie wyrzucanie niedopałków papierosów czy palenia śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk i wypalanie traw. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Skip to content