Minister zdrowia Łukasz Szumowski opublikował wykaz leków, które stosuję się w stanach grypowych, a które nie wolno wywozić z Polski. Wiąże się to z pojawieniem się koronowirusa w Polsce oraz sytuacją epidemiologiczną na świecie. Wojciech Andrusiewicz, Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, powiedział, że zakaz ma charakter zapobiegawczy:

– Zakaz dotyczy leków na infekcję grypowe, przeziębienia, czyli to są leki do leczenia objawowego gorączki, stanów bólowych i podgorączkowych. Zakaz został wprowadzony prewencyjnie, nie dzieje się tutaj nic spektakularnego, działamy prewencyjnie, ponieważ musimy się przygotować do różnych możliwych scenariuszy. Jeżeli zaistniałaby sytuacja hospitalizacji dużej liczby osób, musimy mieć w dyspozycji całą gamę leków, dlatego przygotowujemy się, aby te leki w Polsce były.

Z kraju nie można wywozić czepków medycznych, fartuchów chirurgicznych, fartuchów włókninowych, igieł iniekcyjnych, masek chirurgicznych, masek do podawania tlenu, medycznych ochraniaczy na obuwie, odzieży operacyjnych, preparatów do dezynfekcji wyrobów medycznych, przyrządów do pobierania krwi, przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych, rękawic chirurgicznych, rękawic zabiegowych, strzykawek jednorazowych, termometrów elektronicznych. Zakaz obowiązuję do odwołania. Wszystkie informację znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Foto źródło: pixabay.com

Źródło: IAR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content