Zakończenie remontu jasnogórskich organów coraz bliżej fot. Radio Fiat

Od jesieni w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze trwa generalny remont organów. Cały proces zmierza ku końcowi, ale przed wykonawcami jest jeszcze dużo ciężkiej pracy. Pracy organmistrzów przyjrzał się z bliska reporter Radia Fiat.

Jasnogórskie organy są jednym z najbardziej eksploatowanych instrumentów na świecie. O tym, jakie różnice po remoncie będą mogli zauważyć słuchający, opowiedział Damian Kaczmarczyk z zakładu budowy organów z Zabrza Mikulczyc:

-Zmieni się pełnia brzmienia. Będzie ono bardziej przygotowane do towarzyszenia codziennej liturgii. Prościej mówiąc, będzie spokojniejszy w brzmieniu i dostosowany do warunków akustycznych, bez względu na ilość osób w Kaplicy. Postaraliśmy się żeby wydobyć z obecnych głosów wszystko, co najlepsze.

W czasie prac remontowych w Kaplicy używany jest zastępczy instrument elektroniczny. Kiedy ponownie usłyszymy oryginalne organy?

-Momentami prace trwają 24 godziny na dobę, a normalnie trwają 20 godzin na dobę, więc mamy tylko 4 godziny na sen. Powinniśmy skończyć w połowie maja. 

Prace poprzedzane są wcześniejszymi rozmowami i ustaleniami:

-Konsultujemy się organistami, ojcem kustoszem i z ojcami jasnogórskimi, którzy grają na organach. Dokonaliśmy zmian w piszczałkach tak, żeby jak najbardziej wzbogacić ich brzmienie podczas liturgii.

Remont organów to kosztowne przedsięwzięcie. Kustosz jasnogórskiego sanktuarium o. Waldemar Pastusiak przypomniał, w jaki sposób można finansowo wspomóc prace:

-Ofiary można składać w zakrystii, w wyznaczonych punktach na Jasnej Górze bądź przelewem na konto z dopiskiem „na remont organów”. Można także skorzystać z funkcji szybkiej płatności, wpłacając dobrowolną kwotę przez TPay lub PayPal.

Przed remontem zły stan instrumentu znacząco dawał się we znaki nie tylko jasnogórskim organistom. Jasna Góra stała się centrum modlitwy o ustanie pandemii.  Tym samym wierni łączący się z sanktuarium za pośrednictwem telewizji, radia i internetu, często zgłaszali swoje zaniepokojenie kondycją organów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

JS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content