Zakończenie roku szkolnego w czasie pandemii

Fot. Radio Fiat

Już jutro uczniowie odbiorą swoje świadectwa za rok szkolny 2019/2020. Forma przebiegu tego wydarzenia nie będzie jednak taka jak zawsze. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie podało szczegółowych instrukcji odnośnie tego, jak ma przebiegać zakończenie roku. Każda placówka edukacyjna zadecyduje o tym sama. Rzecznik prasowy MEN Anna Ostrowska podaje.

Dyrektor szkoły wyznacza sposób odbioru świadectw. Może on wyznaczyć określone godziny odbioru dokumentu dla danej klasy, grupy uczniów, lub pojedynczego ucznia. Jest również możliwość, żeby uczeń odebrał swoje świadectwo w innym dniu. Wszystko zależy od tego jak wielu uczniów liczy dana szkoła i jakie ma warunki. Kluczowe jest bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli.

Dyrektorzy szkół muszą jednak stosować się do wcześniej ogłoszonych zasad, które mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dlatego też w szkołach nie będą odbywały się akademie i inne spotkania w dużych grupach osób. O przebiegu zakończenia roku szkolnego mówi dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie Jadwiga Sipa :

Oczywiście rozdanie świadectw w czasie pandemii będzie wyglądało inaczej niż zwykle, nie będzie uroczystości, nie będzie pożegnania. Młodzież jest podzielona, a klasy będą odbierały świadectwa w różnych godzinach. Uczniowie będą wyposażeni w maseczki, mamy środki dezynfekujące, więc każdy wchodzący do szkoły będzie dezynfekował ręce.

Zakończenie roku podobnie będzie też przebiegać w innych szkołach, również w tych spoza Częstochowy. Uczniowie muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny na czas pandemii koronawirusa. Należy zaopatrzyć się w maseczkę i ewentualne inne środki bezpieczeństwa. Sierpniowe rozdanie świadectw maturalnych także ma przebiegać w podobny sposób:

Wiadomo, że musimy stosować się do wytycznych tak, by było bezpiecznie. O samej formie rozdania świadectw decydują dyrektorzy szkół. Jeśli chodzi o świadectwa maturalne, czyli wyniki egzaminu maturalnego, które przyjdą z OKE w Jaworznie, również w ten sposób będą wydawane. Wychowawcy umówią się z młodzieżą na konkretną godzinę i młodzież również w reżimie sanitarnym będzie je odbierać– mówi Jadwiga Sipa

Z kolei rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ma odbywać się w formie elektronicznej, ale kandydaci mają także możliwość składania wniosków w formie pisemnej. Więcej informacji odnośnie rekrutacji można znaleźć na stronach poszczególnych szkół.

WB

Skip to content