Wyjątkowa okazja w sklepie, a Ty nie masz na koncie wystarczającej kwoty, żeby zapłacić za wybrany towar? Rozwiązaniem mogą być zakupy na raty. Czy taka opcja finansowania jest dostępna również w razie zajęcia komorniczego? Jak zrobić zakupy na raty z komornikiem i gdzie szukać takich ofert. Sprawdź.

Jak działają zakupy na raty?

Zakupy na raty to rodzaj kredytu. Pożyczone pieniądze jednak nie trafią na Twoje konto bankowe, ale bezpośrednio na rachunek sprzedawcy u którego zrobiłeś zakupy. Ty natomiast zobowiązujesz się do płatności rat w terminach i wysokości określonej w umowie. Szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem są oferty 0%, gdzie w zależności od opcji nie zapłacisz albo prowizji albo odsetek. Oferty z RRSO 0% oznaczają natomiast, że za rozłożenie płatności na raty nic nie zapłacisz.
Raty to ciekawa opcja finansowania sprzętu RTV i AGD, ale także mebli czy nawet samochodu. Do tego raty można uzyskać łatwiej niż kredyt w banku. Choć również wymagają posiadania zdolności kredytowej, to aby otrzymać finansowanie nie musisz dodatkowo pójść do banku. Całość formalności załatwisz w sklepie, w którym robisz zakupy. Wygodnie i szybko.

Czym jest zajęcie komornicze?

Spotkanie z komornikiem nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu dłużnika. Trzeba się jednak trochę postarać, żeby komornik zajął część majątku. Podstawą są oczywiście niespłacone długi – może to być kredyt, pożyczka online w Smart albo inne zobowiązanie finansowe, które nie zostało oddane w terminie określonym umową.
Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego czyli już po przeprowadzeniu postępowania przed sądem, kiedy zostało wydane prawomocne orzeczenie w sprawie. Jego działanie ma na celu odzyskanie należnych pieniędzy i spłatę wierzytelności. Temu właśnie służy zajęcie komornicze, które najczęściej dotyczy rachunku bankowego. W praktyce oznacza blokadę środków na rachunku, bez możliwości ich wypłaty w bankomacie czy użycia podczas płatności kartą.
Komornik może zająć nie tylko rachunek bankowy, ale również rzeczy wchodzące w skład majątku dłużnika np. sprzęt, meble, samochód i inne. Takie działanie może mieć miejsce zarówno wtedy, kiedy dług jest szczególnie wysoki, jak i wówczas gdy dłużnik nie posiada rachunku bankowego.

Zakupy na raty a komornik

Jak już wcześniej wspomniano możliwość zrobienia zakupów na raty (https://smartpozyczka.pl/pozyczki-online/) wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to zarówno posiadanie stabilnych zarobków, jak i dobrej historii kredytowej. Pod uwagę brane są również stałe zobowiązania – ważne, żeby były na tyle niskie, by po ich odliczeniu od dochodów pozostały jeszcze środki na spłatę dodatkowych rat. Choć weryfikacja osoby, która chce zrobić zakupy na raty nie będzie prowadzona w tak szerokim zakresie, jak w przypadku zwykłego kredytu w banku, to jednak podstawowe wymogi w zakresie zdolności do terminowej spłaty zobowiązania trzeba spełnić.
Niestety zajęcie komornicze oznacza z reguły, że nie posiadasz zdolności kredytowej, która umożliwia zakupy na raty. Dlatego nie będziesz mógł skorzystać z tej formy finansowania.

Gdzie szukać pieniędzy na zakupy mając komornika?

Choć zajęcie komornicze przekreśli plany na zakupy na raty, to są jednak sposoby na pożyczenie pieniędzy w inny sposób. Jak? Poniżej kilka przykładów:
• od rodziny – najłatwiej i najtaniej. W razie kłopotów finansowych warto poprosić o pomoc i finansowe wsparcie rodziny, czasem takie rozwiązanie pomoże wyjść z długów.
• w lombardzie – bez sprawdzenia zdolności kredytowej czy BIK.  Oddając cenny przedmiot w zastaw zyskasz pieniądze, niestety otrzymasz mniej środków niż wynosi faktyczna wartość zastawu.
• dzięki chwilówce online – pożyczka krótkoterminowa czyli chwilówka sprawdzi się tylko wówczas, jeśli potrzebujesz pożyczyć niewielką kwotę. Pożyczkodawca pozabankowy sprawdzi Twoją zdolność kredytową zanim udzieli zobowiązania, bo musi mieć pewność, że w całości i terminowo spłacisz kolejne zobowiązanie.
• korzystając z pożyczki prywatnej – tu trzeba zachować największą ostrożność, bo można natknąć się na nieuczciwą osobę, która może żądać za pożyczenie pieniędzy kosztów wyższych niż te określone ustawowo.

Zakupy z komornikiem – warto to przemyśleć

Zajęcie komornicze oznacza spore kłopoty finansowe. Nawet jeśli pierwotny dług był dość niewielki, to dodatkowe koszty komornicze oznaczają, że faktycznie musisz zapłacić więcej. W takiej sytuacji poszukiwanie możliwości realizacji większych zakupów raczej nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli uda Ci się pożyczyć pieniądze na nowe AGD czy meble, to ryzykujesz ich utratę, jeśli zajęcie komornicze rachunku bankowego nie wystarczy na pokrycie długu wobec wierzyciela. Wówczas jest możliwe zajęcie ruchomości czyli rzeczy, które posiadasz w domu. A wtedy pozostanie Ci tylko spłata długu za rzecz, której już faktycznie nie posiadasz. To prosta droga do spirali zadłużenia, której lepiej unikać.
Zajęcie komornicze oznacza, że przede wszystkim trzeba się skupić na spłacie długu. Jeśli zakupy, to tylko te niezbędne. Rozsądek w takiej sytuacji to jedyna możliwość na wyjście z kłopotliwej sytuacji.

Skip to content