Załamanie pogody w Częstochowie i regionie

Dziś przed południem w Częstochowie i regionie przeszła fala załamania pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed podobnymi zjawiskami w całej Polsce. Synoptycy ostrzegają przed burzami śnieżnymi oraz porywistym wiatrem, który miejscami może sięgać nawet 120 km/h.

Dotychczas z powodu wichury i intensywnych opadów śniegu częstochowscy strażacy wyjeżdżali do kilkunastu sytuacji wymagających interwencji.

– Do tej pory zanotowaliśmy 15 interwencji. Wszystkie stanowią nieduże zdarzenia, dotyczące przede wszystkim powalonych drzew bądź konarów. Szczęśliwie nikt przy tych zdarzeniach nie został poszkodowany. Nawałnica przeszła przez miasto oraz cały powiat. Pojedyncze zdarzenia wystąpiły w różnych miejscach: gmina Blachownia, gmina Mykanów, gmina Koniecpol gmina Mstów, a także na terenie miasta w zupełnie różnych lokalizacjach – poinformował mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Po ustaniu nawałnicy na drogach Częstochowy, powiatu oraz województwa wystąpiły oblodzenia, które mogą się utrzymywać do jutrzejszych godzin porannych. Jak mówi dyżurny Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, jednym z następstw załamania pogody jest również brak prądu, który w największym stopniu dotknął mieszkańców powiatu.

– Według informacji podanych przez Tauron łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii wynosi obecnie 35, czyli mniej więcej 2036 klientów. Wyłączenia wystąpiły m.in. na terenie gmin: Dąbrowa Zielona, Koniecpol, Konopiska, Przyrów oraz Janów – poinformowało Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Już wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty z ostrzeżeniami do mieszkańców całego kraju, w których radzi, by zabezpieczyć swoje rzeczy oraz zachować szczególną ostrożność, zarówno w miastach, jak i terenie otwartym.

– Zabezpieczcie państwo rzeczy, które mogą być porwane przez silny wiatr, ponieważ mogą one zaginąć i stanowić zagrożenie. Uważajmy na nagłe podmuchy wiatru, gdy wjeżdżamy na otwarte przestrzenie. Uważajmy też na infrastrukturę miejską, która także może być naruszona nagłymi podmuchami wiatru – apelował Damian Duda, rzecznik prasowy instytucji.

Ostatnie dni tygodnia przyzwyczaiły nas do pogodowej huśtawki, z mniej lub bardziej zimowymi epizodami. Szymon Ogórek Synoptyk IMGW zapowiada, że w nadchodzącym tygodniu pogoda będzie podobna, a typowo zimowa aura nadejdzie dopiero pod koniec tygodnia.

– Najbliższa doba będzie chłodniejsza. W dzień będzie ok. 0°C, może też trochę poprószyć. W środę czeka nas cieplejszy dzień, do 2°C, z przejaśnieniami, natomiast od czwartku opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie silniejszy i bardziej porywisty – prognozował synoptyk.

Niezależnie od sytuacji pogodowej, należy pamiętać, by w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Podczas załamań pogody dobrze nie wychodzić z domu, jeśli nie musimy. Pamiętajmy też, by odpowiednio zabezpieczyć mienie, które może porwać wiatr, ponieważ może ono stanowić zagrożenie dla innych.

BNO

Skip to content