Żandarmeria wojskowa świętuje

WP_20160613_11_57_07_Pro

13 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Żandarmerii Wojskowej. Kiedy słyszymy tę nazwę widzimy wojskowego i na tym kończą się nasze skojarzenia. Czym więc zajmuje się Żandarmeria Wojskowa w Polsce? Wylicza zadania i kompetencje major Maciej Fijałka – rzecznik prasowy żandarmów: Żandarm wojskowy to taki policjant, który strzeże prawa i pomaga. Żandarmeria została ustanowiona w 1990 roku i działa na podstawie Ustawy z 2001 roku. Główne zadania to zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej w wojsku, zapobieganie popełnianiu przestępstw oraz współdziałanie z innymi organami. Mamy duże zapotrzebowanie na służbę w tej przestrzeni. Należy przejść przeszkolenie i spełnić szereg warunków. Mężczyźni muszą mieć co najmniej 175 cm wzrostu. Oczywiście taka osoba nie może być karana i konieczna jest jej dobra sprawność fizyczna. 

Dużo jeśli chodzi o wojsko dzieje się także na naszym lokalnym podwórku. W Wydziałowej Komendzie Uzupełnień mieszczącej się w Częstochowie przy ul. Legionów 20. Od 15 czerwca trwać tam będzie dwudniowa konferencja o której szczegółowo mówi  major Robert Bąkowicz: Wychodzimy na przeciw zadaniom jakie przed nami stoją. Organizujemy konferencję dla władz samorządowych, jednostek pozarządowych i klas mundurowych, a więc dla tych miejsc, z których możemy spodziewać się zainteresowania tematem. Priorytetem konferencji będzie pokazanie pierwszego ośrodka w Polsce, który na naszym terenie, w Lublińcu będzie kształcił od września młodych wojskowych jednostek specjalnych. 

Szczegółowe informacje dotyczące naboru można znaleźć na stronie WKU w Częstochowie, a także uzyskać podczas konferencji, która rozpocznie się 15 czerwca przy ul. Legionów.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content