Cmentarz Kule, jako jedna z najstarszych częstochowskich nekropolii, jest miejscem spoczynku dla polskich bohaterów I Wojny Światowej, Wojny polsko-bolszewickiej, ofiar hitlerowskiego reżimu a nawet Żołnierzy Wyklętych. Uważne oko może wypatrzyć nawet pojedyncze mogiły weteranów Postania Styczniowego. Co łączy te wszystkie miejsca pochówku? Wysoka trawa! Tymczasem na kwaterach radzieckich widok jest już nieco inny.

Mieszkańcy Częstochowy składają skargi na stan mogił wojskowych i wojennych do administracji cmentarza. Jak jednak wyjaśnia Agnieszka Armacińska z cmentarnej kancelarii, zgodnie z prawem za mogiły tego rodzaju odpowiada samorząd terytorialny:

Groby na kwaterach żołnierzy polskich są zarośnięte i zaniedbane. Trawa jest metrowej wysokości. Ludzie przychodzą do kancelarii ze skargami, że nie opiekujemy się tymi grobami. Tymczasem za opiekę nad grobami wojskowymi i wojennymi odpowiada miasto, bez względu na to, czy są to groby żołnierzy polskich czy radzieckich.

Częstochowa już od kilku lat słynie z wysokich traw. Co roku mieszkańcy upominają się o regularne koszenie miejskich trawników, zwłaszcza w rejonie dróg i skrzyżowań. Nie inaczej jest w przypadku kwater cmentarnych, podległych miastu. W zeszłym roku informowaliśmy o inicjatywie pracowników cmentarza i mieszkańców Częstochowy, którzy postanowili na własną rękę uporządkować mogiły polskich bohaterów i ofiar reżimów totalitarnych.

Cmentarz Kule – na pierwszym planie mogiła Jana Bielasa, pochodzącego z Częstochowy uczestnika Powstań Śląskich

Na nasze zapytanie do władz Miasta o stan mogił na Cmentarzu Kule mailowo odpowiedziała Agata Maranda, inspektor miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska. Utrzymuje ona, że prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem:

Za koszenie traw i utrzymanie terenów zielonych w mieście odpowiedzialne jest Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie. […] W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem IV etapu remontu kwatery 50 Żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. oraz 6 mogił zbiorowych wojennych żołnierzy poległych w latach 1939-44, a także interwencjami mieszkańców, Wydział Ochrony Środowiska UM w czerwcu zwracał się z prośbą o uporządkowanie terenu. Mamy informacje, że wszystkie prace pielęgnacyjne wykonywane są zgodnie z harmonogramami, do wysokości środków zabezpieczonych w umowach.

W komunikacie nie ma mowy o mogiłach żołnierzy I Wojny Światowej oraz ofiar hitleryzmu. Sprawdziliśmy jednak i rzeczywiście służby miejskie rozpoczęły porządkowanie mogił wojskowych i wojennych. Pracownicy miejskiej zieleni zaczęli od… kwater radzieckich, wokół pomnika, który zgodnie z decyzją Rady Miasta z 26 maja br. miał zostać rozebrany. Porządek na radzieckiej kwaterze wydaje się być dla częstochowskich włodarzy sprawą pilniejszą niż mogiły żołnierzy polskich.

Skip to content