Lekarze, kosmetolodzy, psycholog oraz częstochowskie Amazonki udzielali bezpłatnych konsultacji w zakresie onkologicznej profilaktyki zdrowotnej. Wszyscy chętni mogli dzisiaj uzyskać informacje w częstochowskim Ośrodku Leczenia Raka Piersi.

Czwarty lutego to Światowy dzień walki z rakiem. Z tego powodu każdy zainteresowany mógł porozmawiać, zadać pytania i skonsultować się ze specjalistą w ramach dni otwartych w szpitalu na Parkitce. Jak mówi Piotr Januszewski, chirurg onkologiczny – taka inicjatywa to wyjście do pacjenta, aby zobaczył, z jakiej pomocy może skorzystać.

– W Częstochowie zachorowalność na nowotwory wzrasta tak jak w całej Polsce. Staramy się obejmować naszym działaniem miasto i okolice, aby cały proces leczenia odbywał się w jednym miejscu.

Dni otwarte zorganizowano w nowoczesnym Ośrodku Leczenia Raka Piersi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie. O tym jak doszło do powstania placówki, mówi Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

– Ośrodek leczenia raka piersi to nie jest nowy pomysł. W 1997 roku przyjęliśmy wzorce z innych krajów i w Częstochowie został założony Ośrodek Leczenia Schorzeń Piersi. Ideę prężnie rozwijał nieżyjący już dr Krzemiński. Obecny ośrodek funkcjonuje od 2019 roku. Zoperowaliśmy ponad 260 raków, zrobiliśmy ponad 200 rekonstrukcji, otrzymaliśmy wszystkie wymagane certyfikaty. Powstała wspaniała pracownia scyntygraficzna, z którą współpracujemy. Aby lepiej leczyć, nawiązaliśmy bardzo bliską współpracę z obecnie Instytutem Narodowym w Gliwicach, pracownią genetyczną, PET, co dało nam możliwości pełnego, kompleksowego diagnozowania i leczenia.

Osoby zmagające się z nowotworem wymagają opieki, także w zakresie psychologii. Podczas dni otwartych swoją pomoc oferowała Anna Machnik-Czerwik, psychoonkolog. Jak mówi – rozmowa z chorym nie jest prosta, ale nie można od niej uciekać.

– Nie bać się, dlatego że osoby zdiagnozowane też chcą normalnie żyć. Po dowiedzeniu się o chorobie chcą rozmawiać o tym, co czują. Często jest w nas błędne myślenie, żeby nie zarzucać chorych naszymi, błahymi problemami. Oni jednak chcą słuchać o codzienności, o tym co dzieje się na świecie.

O doświadczeniach choroby oraz możliwościach leczenia opowiadały też częstochowskie Amazonki. Część z nich pokonała nowotwór, inne jeszcze walczą. Wszystkie chcą pomagać i motywować inne kobiety, aby nie się nie poddawały. Jak mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek – rak nie jest wyrokiem śmierci.

– Dziękujmy za to, że są miejsca, w których możemy być naprawdę dobrze zaopiekowane. Przede wszystkim chcę zaapelować do kobiet, aby pomyślały trochę o sobie. Jeżeli będziemy żyły świadomie, zdrowo się odżywiały, pamiętały o badaniach profilaktycznych oraz konsultowały z lekarzem to, co nas niepokoi – możemy pięknie przeżyć jeszcze wiele długich chwil.

W szpitalu konsultacji udzielała również Agnieszka Wolnicka, która zajmuje się m.in. kosmetyczną rekonstrukcją brodawek sutkowych. Kobieta tłumaczy, że taki zabieg nie boli, a znacząco wpływa na jakość życia po przebytej mastektomii.

– Kobiety chcą być kompletne. Mają dwie pary oczu, rąk, nóg i chcą mieć też dwie piękne piersi i brodawki. Ten zabieg jest właśnie dla takich osób, które chcą poczuć się w stu procentach kobietami. Jest możliwość wykonania pigmentacji w technice 3D. Efekt jest bardzo naturalny, a brodawka wygląda jak prawdziwa.

Problematyka chorób onkologicznych to istotny temat, o którym należy rozmawiać. Celem organizacji dni otwartych w nowoczesnym Ośrodku Leczenia Raka Piersi było uświadomienie mieszkańców regionu jak skutecznie radzić sobie z chorobą, jej konsekwencjami, a jednocześnie pokazanie, że ta konkretna diagnoza nie wyklucza z normalnego życia.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content