Fot. schroniskoczestochowa.pl/Liluś

Jednym ze sposobów walki z bezdomnością kotów oraz zmniejszeniem ich liczby w schroniskach jest sterylizacja. Zaniedbane i głodne zwierzęta mają mniejsze szanse na przetrwanie, szczególnie w okresie zimowym.

Oprócz ograniczania bezdomności wśród kotów, sterylizacja niesie za sobą wiele innych korzyści. Statystycznie, wykastrowane koty żyją dłużej. Ma na to duży wpływ fakt, iż kotek po przeprowadzonym zabiegu nie znika na wiele dni w pogoni za kotką oraz trzyma się bliżej domu, przez co jest mniej narażony na wypadki komunikacyjne. Zwierzęta nie cierpią też na choroby narządów płciowych, które nierzadko stanowią poważne zagrożenie dla ich życia. Więcej o korzyściach niosących z zabiegu sterylizacji mówi weterynarz, Olgierd Piotrowski:

– Sterylizacja i kastracja u kotów jest bardzo istotna i ważna. Jeśli mamy w domu kota, który jest niewykastrowany, to życie z takim kotem jest bardzo uciążliwe. Kot zaczyna wtedy znaczyć teren, czuje się samcem alfa w domu. Zabieg kastracji jest bardzo prosty, kot dochodzi do siebie bardzo szybko, po około 3 dniach. U kotki wygląda to podobnie. Zarówno jak u samca, jak i samicy zabieg można wykonać w momencie kiedy kotek skończy 6 miesięcy. Rana goi się bardzo szybko, po tygodniu wszystko jest zagojone. Największą dolegliwością po zabiegu, jest większa skłonność do tycia. Jednak jest to zabieg nieinwazyjny, koty szybko do siebie dochodzą i dobrze znoszą te zabiegi.

Do sterylizacji kotów zachęca również Marta Pasieka ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Jak dodaje, już niedługo ruszy program bezpłatnej sterylizacji zwierząt:

-Zachęcam do sterylizacji kotów wolno bytujących i domowych. Sterylizacja jest bardzo ważna ponieważ ogranicza bezdomność kotów i ich cierpienie. Każde wysterylizowane zwierzę pomaga ograniczyć proceder bezdomności na ogromną skalę.

Mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie naszych zwierząt musimy być świadomi, że czasem nawet niewielkie zabiegi mogą nieść za sobą szereg najróżniejszych konsekwencji.

AS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content