Zapowiada się burzowy tydzień

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa niemal każdego letniego miesiąca informują nas o niebezpieczeństwach związanych z nadchodzącymi burzami. Podobnych wiadomości SMS możemy się spodziewać również w tym tygodniu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed nadchodzącymi burzami i upałami. W niektórych miejscach w kraju mogą wystąpić podtopienia. Ostrzeżeniem objęty jest także region częstochowski, w którym możliwe są burze, towarzyszący im silny wiatr oraz opady gradu. Tego typu zjawiska atmosferyczne są możliwe do końca tygodnia.

– Burze te będą występowały praktycznie codziennie, aż do piątku i soboty. Niestety, zjawiska, które będą im towarzyszyć, mogą być gwałtowne – zapowiedział Grzegorz Walijewski z IMGW.

Z pewnością nie będzie można narzekać na chłód. Przewidywane temperatury mają sięgać nawet 30°C. Jak dodaje rzecznik Instytutu, temperatura w nocy może dochodzić do 20°C.

– Taka temperatura oznacza, że będziemy mieli do czynienia z tzw. nocą tropikalną. O takiej nocy mówi się, gdy temperatura minimalna w ciągu doby nie spada poniżej 20°C. Tak wysokie wartości temperatur w nocy i w dzień spowodują, że biomet będzie niekorzystny – dodał Grzegorz Walijewski.

Pierwszy tydzień sierpnia także zapowiada się ciepło i burzowo. To oznacza, że pogoda jeszcze przez jakiś czas nie będzie wpływać na nas korzystnie, głównie ze względu na duchotę i szybko zmieniające się ciśnienie.

BNO

Skip to content