Magdalena Rokosa, Jacek Gawlak i Marek Ślosarski to nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, którzy otrzymali wyjątkowe wyróżnienie. Uroczyste przyznanie medali „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis” odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Odznaczenia to szczególna forma podziękowania nauczycielom za trud ich pracy oraz niezwykłe docenienie całego dorobku artystycznego. Brązowy medal „Gloria Artis” Magdalena Rokosa otrzymała w 2007 roku. Teraz przyszła kolej na odznaczenie srebrne:

– W szkole uczę od 47 lat, ceramiki artystycznej. Tę szkołę również skończyłam. Wyróżnienie, które mnie spotkało jest niesamowite. Przerosło moje marzenia i oczekiwania. Bardzo się z niego cieszę.

Jacek Gawlak, nauczyciel w pracowni złotniczej, drogę zawodową rozpoczął w częstochowskim „Plastyku” w latach 70. ubiegłego wieku. Jak mówi – otrzymanie brązowego medalu „Gloria Artis” to niezwykle wzruszające przeżycie:

– 50 ponad lat pracy w tym zawodzie. Ogromna ilość przerobionego materiału – głównie złota, trochę srebra. Pracujemy, tworzymy, robimy większe i mniejsze dzieła. Ta nagroda to piękne podsumowanie całej działalności.

Brązowe odznaczenie otrzymał również Marek Ślosarski, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Dzięki uprzejmości dyrekcji prowadziłem w tej szkole zajęcia z kółka teatralnego – już od ponad 20 lat. Gdy ukończyłem kursy pedagogiczne, stałem się również belfrem. Prowadzę zajęcia z dramy. Robię to co lubię, a przyznanie medalu było zaskoczeniem. „Gloria Artis” zobowiązuje więc do dalszej owocnej pracy.

Redakcja Radia Fiat oraz portalu informacyjnego czestochowskie24.pl gratuluje zasłużonych odznaczeń, życząc laureatom dalszych sukcesów w realizacji artystycznego powołania.

ABK

Skip to content