„Zawał serca – czas to życie”


Na początku czerwca bieżącego roku została zainicjowana kampania pod tytułem „Zawał serca – czas to życie”, która ma zwrócić uwagę na stale aktualny problem zagrożenia związanego z zawałami serca. Najczęstszy objaw zawału serca to bardzo charakterystyczny ból w klatce piersiowej. Może być on bardzo silny, piekący lub dławiący. Najczęściej jest umiejscowiony za mostkiem i trwa około 20 minut. Bóle tego typu mogą także promieniować do innych części ciała na przykład do nadbrzusza i nie ustępują pod wpływem nitrogliceryny. Rolę szczególną w udzielaniu pomocy w przypadku zawałów odgrywają Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Ale niezwykle ważne są też pierwsze reakcje wobec osoby zagrożonej zawałem, czyli pierwsza pomoc. W Częstochowie dziennie rejestruje się około 10 przypadków pacjentów, którzy doznają zawału mięśnia sercowego. Część trafia do szpitala na Parkitce, a część jest przewożona do innych ośrodków kardiologicznych – mówi Jolanta Majer ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala NMP na Parkitce.
9 października 2017 r.  w Warszawie odbyło się spotkanie dwóch środowisk – dziennikarskiego lekarskiego – podczas którego debatowano o kardiologii. Zagrożenia zawałowe dotyczą dzisiaj wszystkich bez względu na płeć czy wiek, a ich przyczyny są bardzo zróżnicowane.
Honorowy patronat nad trwającą od 6 czerwca 2017 roku kampanią „Zawał serca – czas to życie”objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

Piotr Nicpoń

Tagged with
Starszy Post